Emek

Dev-Maden Sen: Madenlerde cinayetler sürüyor

H.Merkezi: Dev-Maden Sen tarafından yapılan açıklamada Eylül ayı içerisinde maden ocaklarında yaşanan toplam 13 iş “kazası”nda 9 işçi hayatını kaybettiği belirtildi.

Dev-Maden Sen tarafından yapılan açıklamada  Eylül ayında iş ”kazaları”nın sürdüğü; önceki aylara göre bu ay daha fazla ölümlerin yaşandığı” belirtildi.

Yapılan açıklamada Hükumetin “sosyal içerikli hiçbir öneriyi dikkate almadan çıkarttığı yasaların sermayenin işine yaradığı  ve kazaları durdurup, ölümlerin önüne geçmek gibi bir işleve sahip olmadığı ifade edildi.

Açıklamada “AKP’nin hükumetinin Türk-İş ve Hak-İş’le anlaşarak 20 Eylül’de son şeklini verdiği “toplu iş ilişkileri kanunu tasarısı”nın da, yasakları ve barajları koruması nedeniyle iş cinayetlerini durdurma işlevine sahip olmadığı net olarak görülmektedir” denildi.

Maden ocaklarındaki kazaların, kayıt dışılığın egemen olması nedeniyle ortaya çıkmadığını, yalnızca çalışanlardan ve emekli üyelerden, devrimci demokratik kurum ve dostlardan gelen bilgilerden öğrenildiğine dikkat çeken Dev-Maden Sen Ağustos ayında toplam 14 kaza yaşanırken 6 kişinin hayatını kaybettiği Eylül ayında ise toplam 13 kaza da 9 işçinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu