Emek

Dev-Tekstil fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

İstanbul: Küçülmeye gidiyoruz bahanesiyle sendikalı oldukları için Anayasal hakları çiğnenerek işten atılan Uğur Konfeksiyon çalışanları için Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev-Tekstil) Uğur Konfeksiyon önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

İkitelli Sanayi Sitesi Dolapdere Metro çıkışında toplanan kitle Uğur Konfeksiyonun olduğu siteye yürüdü ve Konfeksiyonun önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplanmayla birlikte sivil polislerin tacizi de başladı. Tüm tacizlere karşı Uğur Konfeksiyon önüne varan kitle basın açıklamasına sloganlarla başladı. “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Uğur Tekstil işçisi yalnız değildir” ve “Atılan işçiler geri alınsın” sloganları atılarak açıklamaya başlandığı sırada konfeksiyon içerisinden sivil giyimli kişiler gelerek ne olduğunu ve neden burada yapıldığını sorarak daha sonra sivil polislerin yanlarında basın açıklaması boyunca kitleyi izlediler.

“Bizler işten atılmakla mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz”

İçerideki Uğur Konfeksiyon’da çalışan işçilere ve sitede bulunan diğer işçiler ile patronlara seslenen kitle sözcüsü, “Bizler Dev-Tekstil Sendikası olarak atılan işçilerin davasının takipçisi olacağız. Bizler işten atılmakla mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz, Yasal haklarımız verilene kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Daha sonra “Hiç kimse sendikalı olduğu için kimseyi işten çıkaramaz, bu Anayasa’ya aykırıdır suç işleniyor” denilerek işçilere haklarını hatırlatarak direniş çağrısı yapıldı. Uğur Konfeksiyon’un içerideki işçilere, direnişçilerin “Fettullahçı teröristler” olduğunu söyleyerek mobbing uygulaması yaptığı, asıl suç işleyenlerin patronlar olduğu teşhir edildi.

“Özel İstihdam Büroları’ndan işçiler kiralanıyor”

Kısa bir konuşma yapan Dev-Tekstil Genel Başkanı Engin Yılgın, “Daha geçen dönem sırf İş-Kur’un İşbaşı İş Eğitimi Projesi’nden yararlanmak için yüzlerce işçi işten atıldı ve bu gün de tekrar sermayenin çıkardığı yasalardan Özel İstihdam Büroları’ndan işçiler kiralanarak burada kölece çalışma koşulları sürdürülmek isteniyor. Bunun için burada kadrolu arkadaşlar işten çıkartılıyor. Bu arkadaşlarımız sendikalı olarak buradaki kölelik koşullarını değiştirmek, sosyal haklara, iş güvencesine sahip olmak, kölece çalışma koşullarını değiştirmek istediler. Bunu istemiyor patron, çünkü buradaki sömürü düzenini sürdürmek istiyor, işçilerin emeği üzerinden kârına kâr katmaya devam ediyor” dedi.

“Güvenlikleri üzerimize salmaları korkularının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor”

Yılgın’dan sonra basın metnini Uğur Konfeksiyon tarafından sendikalı olduğu için işten çıkartılan işçilerden bir temsilci okudu. Temsilci, “Sendikaya üye olduğumuz için keyfi gerekçelerle bizleri işten atıyor, gerekçe olarak ise ‘daralmaya gidiyoruz’ ifadesini kullanıyorlar. Bu koca bir yalandır. Atılan işçilerin sendika üyesi işçiler olması ve eski işçiler olması bu yalanın en önemli kanıtıdır. Uğur Konfeksiyon’un amacı fabrikada işçilerin sendikalı ve bütün haklarını kullanarak çalışmasını engellemektir” dedi. Patronun saldırılarının teşhir edildiği açıklama, “Cuma günü site içinde mücadelemizi anlatmak için gerçekleştirdiğimiz bildiri dağıtımını engellemek için güvenlikleri üzerimize salmaları korkularının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Uğur Konfeksiyon yönetiminin hayata geçirdiği baskı ve saldırılara, her türlü kölelik dayatmasına sessiz kalmayacağız… Bütün işçi kardeşlerimizi de bu haklı ve onurlu mücadelemizde bizimle olmaya davet ediyoruz” şeklinde devam etti. Son olarak “Biz kazanırsak İkitelli Organize Sanayi işçileri kazanır! Yaşasın işçilerin birliği” denilerek açıklama sonlandırıldı.

Açıklamanın sonlandırılmasından sonra siteden çıkan eylemciler bir kez daha sivil polisler tarafından taciz edilerek “Şimdi nereye gidiyorsunuz?” şeklinde sorular soruldu. Tacizlere karşı taviz vermeyen kitle siteden toplu çıkış yaparak önlem aldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu