Güncel

Devrimci Parti üyelerine cenazeye katılmaktan ceza yağdı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün (22 Mayıs)  Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşmada Birleşik Devrimci Parti üyelerinin de yer aldığı dosya kapsamında "yargılananlara ceza" yağdı.

H.Merkezi: İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün (22 Mayıs)  Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşmada Birleşik Devrimci Parti üyelerinin de yer aldığı dosya kapsamında “yargılananlara ceza” yağdı.

Mahkeme, Halil Sönmez’e 16 yıl 6 ay, Yasin Aydın’a 5 yıl, Murat Can Emir’e 9 yıl 3 ay, Selim Polat’a 10 yıl 3 ay ve Ahmet Sebat’a ise 8 yıl hapis “cezası” verdi.

Dava dosyası, 11 Şubat 2016’da Bayrampaşa’daki Yeni Şafak gazetesi ve Küçükçekmece’deki Yeni Akit gazetesinin binasına yapılar saldırılara ilişkin açılmıştı. Bu dosya kapsamında 1 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen polis operasyonu sonucunda 11 kişi gözaltına alınmış, Devrimci Parti üyesi Yasin Aydın ve Halil Sönmez’in de aralarında olduğu 5 kişi tutuklanmıştı. Sönmez, 12 Aralık 2017 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Bugün 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Yeni Akit ve Yeni Şafak Gazeteleri’ne yapılan saldırıya ilişkin “söz konusu saldırıyı gerçekleştirdiklerine dair yeterli delil bulunamaması” nedeniyle sanıklara ceza verilmedi ve bu yönden haklarında beraat kararı verildi. Ancak sanıklara IŞID’e karşı savaşta ölümsüzleşen enternasyonalist savasçıların cenazelerine ve basın açıklamalarına katıldıkları için ceza verildi.

Mahkeme, Halil Sönmez’e  “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl hapis cezası ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “görevli memura etkin direnme” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 7 yıl 6 ay hapis cezası olmak üzere toplam 16 yıl 6 ay, Yasin Aydın’a 5 yıl, Murat Can Emir’e 9 yıl 3 ay, Selim Polat’a 10 yıl 3 ay ve Ahmet Sebat’a ise 8 yıl hapis cezası verdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu