Dünya

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney Hamburg’ta anıldı

Hamburg: 9 Eylül 1984’te Paris’te sürgünde yaşamını yitiren devrimci sinema yönetmeni, yazar, oyuncu Yılmaz Güney 32. ölüm yıldönümünde Hamburg’ta kitlesel bir etkinlikle anıldı.

ATİF-Hamburg’un her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Yılmaz Güney anma etkiliğine bu yıl da katılım yoğun oldu.

Saygı duruşunun ardından Yılmaz Güney’in yaşamı ve mücadelesinin yer aldığı bir sinevizyonla başlayan etkinlikte, sinema ve tiyatro sanatçısı Barış Atay ile ATİK temsilcisi konuşmacı olarak yer alırken, kültürel bölümde ise ATİF Halkoyunları Ekibi, Grup Cemre, Mikail Aslan ve Cemil Qocgiri sahne aldı.

“Diz çökenler değil, direnenler kazanacak”

Güncel gelişmelerin yer aldığı sinevizyon eşliğinde yapılan açılış konuşmasında, Avrupa, Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmelere vurgu yapılırken, kralın sofrasında diz çökenlerin değil, zulme karşı direnenlerin kazanacağının altı çizilerek, yapılması gerekenin her alanda mücadelenin bıkmadan, usanmadan yükseltilmesi olduğu belirtildi. ATİF’in 40., ATİK’in ise 30. mücadele yılında emperyalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı mücadelesinin devam ettiğine vurgu yapıldı.

Açılış konuşmasının ardından sahne alan Grup Cemre ise seslendirdiği türkü ve marşlarla etkinliğe coşku kattı.

“Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkını savunmaya devam edeceğiz”

Etkinlikte yer alan ATİK temsilcisi ise ATİF’in 40.,ATİK’in ise 30 mücadele yılını selamlayarak başladığı konuşmasında, Türkiye’de 15 Temmuz darbe sürecinin iktidar tarafından kullanılarak her renkten muhalif kesime karşı yoğun bir baskı uygulanarak, var olan direnç odaklarının sindirilmeye çalışıldığını belirtirken, ATİK olarak, Kürt ulusunun kendi kaderini tayin etme hakkını hep savunduklarını bundan sonra da savunmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Almanya’da Türk ve Alman devletinin ortak oparasyonuyla tutsak edilen ATİK’li 10 devrimcinin mahkeme sürecine de konuşmasında yer veren ATİK temsilcisi,  “Yoldaşlarımız her alanda olduğu gibi zindanlarda da direnmeye devam ediyorlar, bizler de onların bu direnişi ve mücadelesini sahipleniyor ve sonuna kadar onları yanında yer alacağımıza söz veriyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

14470534 1054739194594993 8371715216792069112 nAtay: “Diz çökenlerin acınası durumu Yenikapı Mitingi’nde görüldü”

Barış Atay ise gelinen aşamada Türkiye’de baskı görmek ya da tutuklanmak için solcu, devrimci yada Kürt olmanın gerekmediğini, yaşam hakkını savunmanın bile baskıya uğramanın ya da tutuklanmanın yeterli sebebi olduğunu belirtti.

Sanat dünyasının bugün içinde bulunduğu duruma da değinen Atay, Yenikapı Mitingi’nin bu durumu anlatan iyi bir örnek olduğunu ve o mitingte Yavuz Bingöl’ün medyaya yansıyan fotoğrafının kendisi için çok şey anlattığını, bu fotoğrafın diz çökenlerin acınası haline çok iyi bir örnek olduğunu söyledi.

Muhalif her kesime çok yoğun bir baskı süreci olduğunu, önemli bir kesimin bu baskı sürecini çeşitli kaygılarla göğüsleyemediğini belirten Atay, “Bir çoğumuz ‘benim bir çocuğum ve ailem var, sorumluluklarım var’ deyip direnç göstermekten, mücadele etmekten çekince gösteriyoruz. Ama çocuğumuz için en anlamlı mücadele ona yaşayabileceği bir gelecek bırakma mücadelesidir” dedi.  

Son olarak sahne alan Cemil Qocgiri, Mikal Aslan ve grubu seslendirdikleri Kürtçe ve Türkçe ezgilerle kitlenin yoğun beğenisini kazandılar. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu