Güncel

Taş ocağı kurmak isteyen Cengiz Holding önünde eylem

H. Merkezi: 3. Havalimanı’na malzeme sağlamak için Tekirdağ Safalan’da taş ocağı açmak isteyen IGA şirketini doğa ve yaşam savunucuları protesto etti.

Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon’un oluşturduğu ortaklıkla kurulan IGA şirketi 3. havalimanı inşaatına malzeme sağlamak için Tekirdağ girişindeki Safaalan’da taş ocağı kurmak istiyor. IGA, taş ocağına karşı açılan davanın sonucu dahi beklenmeden kesim için harekete geçmişti.

Projeye karşı yaşam savunucuları Ağustos ayından beri mücadele veriyor. Yaşam savunucuları son olarak İstanbul Altunizade’de bulunan Cengiz Holding binası önünde eylem yaptı.

Eylemde Kuzey Ormanları Savunması adına açıklamayı Efe Baysal okudu. İstanbul’daki 3. havalimanı şantiyesinin ihtiyaçlarının karşılanması için Safaalan’da taş ocağının dava süreci sonuçlanmadan açılmaya çalışıldığını belirten Baysal, “Cerattepe’den Soma’ya, Dersim’den Karabiga’ya kadar Anadolu’nun dört bir yanında talan projeleri yürüten Cengiz İnşaat; Kolin, Mapa, Kalyon ve Limak ile birlikte IGA ortak girişimi altında yürüttüğü 3. havalimanı projesi ile İstanbul’un, tüm Marmara’nın akciğerleri olan Kuzey Ormanları’nın da canına okuyor” dedi.

Ağustos ayından beri süren mücadelede doğa ve yaşam savunucuları Safalan köyünde keşif ve kamp yaptıktan sonra bölge halkı ile forum düzenlemişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu