Emek

TÜMTİS DHL’de TİS yetkisini aldı

H. Merkezi: 15 Haziran 2012’de başlayan DHL direnişi 476 gününde TİS yetkisi aldığının kararı kesinleşti. TÜMTİS Sendikasına üye olduğu gerekçesiyle 37 işçi DHL patronları tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerle birlikte TÜMTİS Sendikası İstanbul/Kıraç ve Kocaeli/Gebze DHL depoları önünde direniş başlattı. 476 gününde TİS yetkisi alarak zaferle sonuçlanan mücadele için TÜMTİS Sendikası açıklama yayınladı.

Yayınlanan açıklamada; “Sendikamızın DHL’deki bu kazanımı aynı zamanda dünya işçi sınıfının bir başarısıdır. Türkiye’de kardeş sendikalarımızın ve emek örgütlerinin desteği ile büyüyen DHL’deki örgütlenme mücadelemiz, ülke sınırların ötesine taşındı. Dünyanın pek çok ülkesinden taşıma, posta ve ulaşım işçileri sendikamızla ve üyelerimizle dayanışma içerisinde oldu ve destek için eylemler yaptıifadeleri yer aldı. Açıklamada bundan sonraki sürece dair ise; üyelerinin çalışma koşullarını, ücret ve sosyal haklarını düzeltmek, iş güvencesi sağlamak için TİS masasına oturacaklarını ve bu amaçla mücadeleyi kararlılıkla devam ettirecekleri bilgileri yer aldı.

Son olarak da aileleri, eşleri ve çocuklarıyla birlikte, yaz kış demeden TÜMTİS önderliğinde mücadeleye dört elle sarılan DHL işçilerine; bu mücadeleye destek veren sendikalara, emek örgütlerine ve demokratik kitle örgütlerine, TÜMTİS sendikasının yer aldığı federasyonlara ve uluslararası sendikalara ve basına teşekkür edilerek açıklama sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu