Manşet

Feride’yi Mersin kız yurdu mu öldürdü?

Mersin: Mersin’de bir süredir devam eden forumlar, öğrenci yurdunda da yapılmaya başlandı. 7 Ekim akşamı saat 21.00’de forum için yurdun yemekhanesinde bir araya gelen öğrencilerin; yurt sorunlarını tartıştıkları esnada sivil polisler ve yurt müdiresi, foruma müdahale etmek için öğrencilerin yanına geldi. Gelen sivil polislerin; “burada toplanıp ne yapmaya çalışıyorsunuz? Rektör eksiklerin yapılacağını söyledi zaten. Beş dakika içerisinde bu toplantıyı dağıtmazsanız, hepiniz hakkında soruşturma açılacaktır” gibi söylemlerde bulunarak forumu engellemeye çalışmasının ardından öğrenciler ile kısa bir tartışmanın sonucunda forum, başka bir gün yapılmak üzere bitirildi.

Aynı gün forum için toplanan öğrenciler, yurtta Feride Özayağ adında bir öğrencinin yaşamını yitirmesinin ardından eylem yapma kararı aldı. Feride’nin yurttaki sağlıksız koşullar yüzünden enfeksiyon kapması ve yurt yönetmeliğinin ihmalkârlığından dolayı yaşamını yitirmiş olması ihtimalinin oldukça kuvvetli olduğunu belirten öğrenciler, yurt koşullarının elverişsizliğine tekrardan dikkat çektiler.

Ertesi gün, konuyla ilgili Mersin Üniversitesi’nde bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “Yurt-Kur öğrencisi yalnız değildir” şeklinde sloganlar attı. Yurttaki sorunlar ve yaşamını yitiren arkadaş ile ilgili ajitasyon çekerek yürüyen öğrenciler Cumhuriyet Alanına doğru giderken rektör ile karşılaştı. Ardından öğrenciler, yurttaki sağlıksız koşullar nedeniyle Feride Özayağ’ın hayatını kaybettiğini söyleyince, rektör “siz doktor musunuz?” diyerek tepki göstermesinin sonucunda öğrenciler “rektör istifa” sloganı attı.

SAM 0588Sonrasında basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada; yurt içerisinde yoğun bir fişlemenin yapıldığından ve açıktan idare sivil polis işbirliğinin yapılmasından bahsedildi. Mersin Kız Yurdu öğrencileri adına yapılan açıklamada ayrıca; “Baskı ve tehditlere rağmen haklarımız uğruna mücadele vermeye devam edeceğiz. Tüm öğrencileri de bu haklı mücadelemizde bizimle dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından, “öğrenci uyuma haklarına sahip çık” , “baskılar bizi yıldıramaz” , “bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atılarak eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu