Güncel

Dikmen halkı eylemde

H. Merkezi: 22 Haziran günü Taksim Meydanı’nda yapılan karanfilli anma eylemine saldıran polisi protesto etmek isteyen Dikmen halkı devlet terörü ile karşı karşıya kalmıştı.

Dikmen Caddesi’nde toplanan ve buradan yürüyüşe geçmek isteyen halka gaz bombaları, tazyikli su ve Akrep ismi verilen zırhlı araçlarla saldıran polisle kitle arasında gece geç saatlere kadar çatışma yaşanmıştı. Polis, yoldan geçen herkese, işyerlerine su ve gaz atmış, görevini yapan basın emekçileri de saldırının hedefi olmuştu.

Yaşanan polis terörüne Dikmen halkının yanıtı on binler olarak sokağa çıkmak oldu. 23 Haziran’ı 24’üne bağlayan gece yeniden Dikmen Caddesi’nde bir araya gelen ve sayıları on bini aşan kitle barikatlar kurarak devlet terörünü ve AKP hükümetini protesto etti. “Tayyip İstifa”, “AKP istifa” sloganlarını haykıran kitle, cadde üzerinde barikat kurdu, ateşler yaktı. Çarşı ve Ankara gücü Sokak taraftar gruplarının da destek verdiği eylemin kitleselliği karşısında polis, uzaktan izlemek zorunda kaldı. Gece 00.00’a kadar devam eden eyleme katılımı düşürmek isteyen polis, cadde üzerindeki elektrikleri kesti. Halk ise kurduğu barikatların önünde yaktığı ateşi harlayarak “Siz sokakları karartısınız, biz aydınlatırız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu