Güncel

“Eğer susarsak…”

İstanbul: Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen insan hakları savunucuları, hasta tutsak Lokman Akbaba’nın mektubunu okudu ve “Çok geç olmadan Lokman Akbaba insan onuruna yakışır ve uygun koşullarda tedavisinin yapılması için tahliye edilmelidir” dedi.

İHD İstanbul Şube Cezaevi Komisyonu tarafından her hafta düzenlenen F eyleminin 86. haftası bugün (9 Kasım) Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirildi.

İlk olarak konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, hapishanelerde 162’si ağır olmak üzere 500’ün üzerinde hasta tutuklunun olduğunu söyledi.

Efe, 3 Kasım’da hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için Ankara’ya gittiklerini aktarırken, burada nöbet eylemi gerçekleştirdiklerini belirtti. Efe, “F oturması eylemlerine hasta tutuklular serbest bırakılıncaya kadar devam edeceğiz” dedi.

 

Lokman Akbaba’dan mektup

Efe’nin ardından haftanın açıklamasını yapan Neriman Çelik, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishane’de tutulan hasta tutsak Lokman Akbaba’nın gönderdiği mektubu okudu.

Mektubunda 1995 yılında Adana’da yakalanarak çeşitli hapishanelere konulduğunu ve 19 yıldır hapishanede tutulduğunu aktaran Akbaba, bu süreçte ciddi hastalıklarla boğuşmaya başladığını anlattı.

Yaşadığı sağlık sorunları aktaran Akbaba, “Hastalığımın sürekli olduğu, sakatlık yarattığı, felç ettiği ve sonuçta yatalak eden öldürücü bir hastalık olduğunu biliyorum. Buna karşı da zindanın bu zor koşullarında ve her şeye rağmen her daim güçlü ve moralli olmaya çalışıyorum. Siz değerli dostların gösterdiği duyarlılık bizler için büyük moral ve tedavi oluyor” diyerek mektubunu sonlandırdı.

Mektubun ardından “Çok geç olmadan Lokman Akbaba insan onuruna yakışır ve uygun koşullarda tedavisinin yapılması için tahliye edilmelidir” diyen Çelik, “Susarsak Lokman Akbaba ve yüzlerce ağır hasta mahpus kaderlerine terk edilerek, sessizce ölüme yollanacak” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı.

Eylem sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu