Emek

“En mükemmel adalet vicdandır”

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu 81. F oturması eylemini bu hafta da Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdi. Komisyon üyeleri Adalet Bakanlığı’na “Hasta mahpuslara yapılan işkenceye son verin” diye çağrıda bulunuldu.

Hapishanelerde Ölüm İstemiyoruz, Hasta Tutuklular Serbest Bırakılsın” ve “Tecrit Öldürüyor, F Tipi Hapishaneler Kapatılsın” pankartı açılan eylemde sık sık “Susma, suça ortak olma”, “Hasta tutsak Hakan Gölünç serbest bırakılsın”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganlarını attı.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu adına Osman Özkan’ın yaptığı basın açıklamasında şu noktalara vurgu yapıldı.

10 Eylül 2013 tarihi itibari ile hazırlamış olan hasta mahpus listesi 154’ü ağır olmak üzere toplam 526 hasta mahpus bulunmaktadır. Hükümetin yeni yargı ve demokrasi paketleriyle demokratikleşme iddiasında bulunulmasına rağmen, hapishanelere nasıl baktığını ve hasta mahpusların bedenleri ve hastalıkları üzerinden nasıl bir oyun oynandığının Ergün Aktaş ve Ramazan Özalp’in Adli Tıp Kurumu raporları olmasına rağmen, ‘toplum güvenliği için tehlike arz ettikleri’ gerekçesiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı tarafından tahliye edilmemesinde ortaya çıkmıştır” diyen Osman Özkan Açıklamaya Hakan Gölünç’ün durumu hakkında bilgi vererek devam etti:

Kanser hastası tutsak Hakan Gölünç’e tedavi gördüğü Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 24 Nisan 2013 tarihinde, ‘Tedavisi tamamlanana kadar cezasının ertelenmesi’ yönünde raporu olmasına rağmen hala tahliye edilmemiştir” diyen Özkan Her günün sabahına inadına inançla, umutla kalkacağız. Diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu