Emek

“Enerji işçisinin geleceğini masada belirleyemezsiniz”

H. Merkezi: Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Hazar Forumu’nu protesto eden Enerji-Sen üyesi işçiler, gözaltına alındı.

Hazar Forumu; Hazar Stratejisi Enstitüsü tarafından ilk olarak geçen yıl Aralık ayında İstanbul’da düzenlenmiş ve 35 ülkeden bakanlar, hükümet yetkilileri ve sermaye temsilcileri katılmıştı.

Forumun ikincisi, Eylül ayında, ABD’nin New York kentinde 8 Dışişleri Bakanı, 3 Başbakan Yardımcısı, 3 Dışişleri Bakan Yardımcısının katılımıyla gerçekleşmişti. Bu forumların devamı bugün (5 Aralık) İstanbul’da bulunan Çırağan Sarayı’nda düzenlendi.

 

İşçilerden protesto

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı foruma giden Enerji-Sen üyesi işçiler “masa başında strateji tartışmaları ile halkların ve enerji işçilerinin geleceği hakkında kararlar almaya çalışanları” protesto etti.

5 Enerji Sen üyesi işçi “enerji” gündemli Hazar Forumu’nun yapıldığı Çırağan Sarayı’na ”Çocuklarımızın geleceğini Cengiz-Kolin-Limak’a yedirmeyiz, BEDAŞ’tan atılan içiler geri alınsın DİSK Enerji-Sen” imzalı pankartla girmek istedi.

Bakan Yıldız’la görüşmek isteyen ama ÖGB’ler tarafından engellenen işçiler, sarayın bahçesinde oturma eylemi yaptılar. Bakan Yıldız’ın forumdaki konuşması sırasında görüşme için bekleyen işçiler gözaltına alınarak karakola götürüldü.

İşlemlerin ardından serbest kalan işçiler, direnişlerini sürdürdükleri BEDAŞ önündeki nöbetlerine geri döndü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu