Dünya

Erdoğan itiraf etmişti, TC’den Almanya’ya ısmarlama davalar sürüyor

Almanya: Almanya’nın Celle kentinde davası görülen ve PKK’nin Oldenburg ve Hamburg yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan Mustafa Çelik’in davası 31 Ağustos tarihinde sonlandırıldı. Bir yıl önce Bremen’de gözaltına alınan Çelik’in davası Nisan ayında başladı ve 19 duruşma yapıldı. 129/b paragrafında yer alan “Yurtdışında faal olan yabancı terör örgütünün üyesi ve faaliyetçisi olma” iddiasıyla ve çoğunluğu Türk devletinin verdiği belgeler üzerinden yapılan yargılamanın sonucunda Çelik 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

TC’den Almanya’ya ısmarlama davalar

Almanya’da “terörle mücadele” yasasının 129 paragrafına 2002’de eklenen “b” bendiyle birlikte Kürt siyasetçilerine, Türkiyeli devrimci ve komünistlere, Tamil Kaplanlarına yönelik sürdürdüğü cadı avı son yıllarda artarak devam etmektedir.

Özellikle de 2012 yılında, Erdoğan-Merkel görüşmelerinden sonra artan tutuklamalar, takip ve soruşturmaların nedeni Erdoğan’ın Türkiye’deki darbe girişiminden sonra Almanya’daki bir televizyona verdiği demeçte açık bir şekilde ortaya koyulmaktadır. Erdoğan verdiği demeçte, “Merkel’e 4 bin kişilik bir liste verdim, fakat sadece 500 kişi hakkında şimdiye kadar işlem yapıldı” diyerek, sürdürülen bu davaların faşist TC’nin ısmarlama davaları olduğu kanıtlanmıştır.

 

Davalardan bazıları

Aynı paragraf doğrultusunda 15-18 Nisan 2015 tarihleri arasında; Almanya, İsviçre, Fransa ve Yunanistan’da gerçekleştirilen operasyonla birlikte aralarında 2 ATİK yöneticisinin de bulunduğu 10 devrimci, “TKP/ML üyesi ve yöneticisi olma” iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar bir seneyi aşkın bir süreden sonra 17 Haziran 2016 tarihinde itibaren Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde yargılanmaya başladılar.

Aynı iddiayla yargılanan ve Türkiye’de 27 yıl Diyarbakır cezaevinde yatan Bedrettin Kavak ise kısa süre önce 3 yıl habis cezasına çarptırılmıştı. Şimdiye kadar 13 Kürt siyasetçi gözaltına alınmış ve mahkemeleri sürmektedir. YEK-KOM eski başkanı Ahmet Çelik de gözaltına alınan ve şu an Düsseldorf’ta mahkemesi devam edenler arasındadır.

Ayrı paragraftan, şimdiye kadar 18 kişi DHKP-C üyesi olma iddiasıyla tutuklanmış; bazılarının cezaları sonuçlanırken, içlerinde Anadolu Federasyonu eski başkanı Latife Cenan Adıgüzel ile birlikte birçok devrimcinin davası çeşitli şehirlerde sürmektedir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu