Manşet

Ethem Taksim’de binler tarafından anıldı

İstanbul: Emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla 25 Haziran günü Taksim’de binlerce kişi Ethem Sarısülük’ü andı.

TTB, KESK, DİSK, TMMOB’nin örgütlendiği anmaya birçok devrimci- demokrat kurumda katılarak destek verdi. “Katiller halka hesap verecek” yazılı pankart açılan oturma eyleminde sık sık, “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Katiller belli adalet istiyoruz”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Ayrıca eylemde yaşamını yitirenleri temsilen 1 dakika boyunca yerde uzanıldı.

Eylemde emek ve demokrasi güçleri adına basın açıklamasını Eğitim-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak okudu. Uluocak konuşmasında, Ethem’in katili polisin ‘meşru müdafaa’ gerekçesiyle serbest bırakıldığını hatırlatarak, “Bu ülkede adaletin olmadığını bir kez daha ve çok acı bir biçimde gözler önüne sermiştir” dedi. Uluocak konuşmasının devamında, Başbakanın ‘emri ben verdim’, ‘polisimiz destan yazdı’ söylemlerini hatırlatarak, eylemlere uygulanan vahşi saldırılardan, ölümlerden ve yaralanmalardan başbakanın sorumlu olduğunu vurguladı. Hükümetin basını ve yargı eliyle her türlü spekülasyonu organize ettiğini söyleyen Uluocak, “Bugün gözümüzün içine baka baka yalan söyleyenler, katilleri serbest bırakanlar, koruyup kollayanlar şunu bilsinler ki Ethem’in, Mehmet’in ve Abdullah’ın mücadelesini sürdüreceğiz bu cinayetlerden sorumlu olanların peşini bırakmayacağız” dedi.

Eylem sloganlarla son buldu.

 

HDK’den eyleme destek

Emek ve demokrasi güçlerinin örgütlediği anmaya HDK’de katılarak destek verdi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan HDK üyeleri, “Katiller cezalandırılsın! Hesabını soracağız” yazılı pankart ve “Katilini istiyoruz” yazılı dövizlerle Taksim Meydanı’na yürüdüler. Yürüyüş boyunca sık sık, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Ethem mezarda katilleri dışarıda”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

HDK üyeleri meydanda anma yapan kitle tarafından alkışlar ve sloganlarla karşılandı.

 

[widgetkit id=213]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu