Dünya

Köln’de kitlesel miting ve coşkulu yürüyüş

KÖLN |22-06-2013| 22 Haziran Cumartesi günü Köln Heumarkt’ta AABK tarafından organize edilen miting saat 12.00 civarında başladı. Avrupa’nın değişik ülkelerinden  gelen göçmen, Alevi, demokrat, devrimci kişi ve kurumların da katılarak destek verdiği mitinge on binlerce insan katılarak hep bir ağızdan “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Faşizme karsı omuz omuza” sloganlarını coşkulu ve kitlesel bir şekilde haykırdılar.

AABK kurum temsilcileri, Die Linke, Grünen, IG-Metal, DiSK ve Taksim Direniş Komitesi’nden gelen mesajların sunulduğu ve konuşmaların yapıldığı mitingde Mikail Aslan, Cemil Koçgün, Ozan Emekçi gibi sanatçılar da söyledikleri türkülerle kitleye coşkulu anlar yasattılar.

Saat 14.40’ta mitingde tüm bayrak, flama ve pankartlar indirilerek “duran insan” eylemi  onbinlerce insan tarafından gerçekleştirildi. Taksim, Kızılay ve Türkiye’nin dört bir yanında 19 gün süren görkemli kitlesel direniş ve şimdiki eylem biçimlerine yönelik vurguların yapıldığı bir konuşma gerçekleştirildi.

 

Taksim direnişi Köln’de

Mitinge katılan kitle sayısının fazlalığı gerekçesiyle yapılması planlanan yürüyüşün iptal edildiğinin AABK yöneticileri tarafından açıklanmasının ardından devrimci örgütler ve demokratik yapılar yürüyüş yapma kararı aldılar.

Polisin engelleme girişimi  kitlenin ısrarı üzerine aşılarak, Heumark’tan Dom Klisesi önüne kadar 3.000 civarında kitle görkemli ve coşkulu şekilde Taksim direnişinin coşkusu ve ruhunu Köln sokaklarına taşıdı.

 

Köln’de son yılların en kitlesel eylemi

ATiK, YDG, Yeni Kadın ve Partizan korteji 1500 civarında kitlesi, görkemli canlı ve atak ruhu ile kitlelerin ilgi ve dikkatini çekti. Yürüyüş boyunca “Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Birlik Mücadele Zafer” sloganları canlı şekilde atılarak sokaklarda yankılandı.

Yapılan yürüyüşe ÖDA, Çarşı Grubu, Bir-Kar, TKP gibi örgüt ve kurumlar katıldı.

Dom Klisesi önüne gelindiğinde Brezilya direnişi ile dayanışma için eylem yapan Brezilyalı göstericilerle  karşılaşıldığında coşkulu anlar yaşandı. “Her yer Taksim her yer Brezilya”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları  gür şekilde  ortak olarak haykırıldı.

Daha sonra yeniden mitingin devam ettiği alana sloganlarla giren ve alkışlarla karşılanan devrimcilerin korteji AABK başkanı Turgut Öker tarafından “Yaşasın birlik-dayanışma, hoş geldiniz devrimci yoldaşlar” şeklinde karşılandı.

Direnişlerde Türk devletinin kolluk güçlerince AKP’nin gaz bombaları ve saldırıları sonucu yaşamlarını yitiren direnişçiler anısına yapılan saygı duruşundan sonra eylem sonlandırıldı.

Köln kenti son yılların görkemli yürüyüşlerinden birini yaşadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu