Manşet

Ethem’i katledilişinin 40. gününde binler andı

Taksim ayaklanmasında Ankara’da polis kurşunu ile katledilen Ethem Sarısülük, katledilişinin 40. günü dolayısıyla Ankara’da anıldı. Anmaya Gezi direnişi sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz ve Lice’de kalekol yapımını protesto ederken asker kurşunu ile katledilen Medeni Yıldırım’ın aileleri de katıldı. Ethem’in vurulduğu yerde bir araya gelen binlerce kişi, önce şarkılar ve şiirler eşliğinde eşliğinde Ethem’i ve Taksim yaklanmasında yaşamlarını yitirenleri andı. Anma etkinliğinde sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı. Ethem’in vurulduğu yere ailelerin gelmesiyle birlikte oldukça duygusal anlar yaşadı. Ethem’in büyük boy posteri ile hayatını kaybeden diğer isimlerin büyük boy resimlerinin açıldığı anma etkinliğinde, anneler siyah giyimleri ve ellerinde çocuklarının fotoğraflarıyla Ethem’in vurulduğu yere geldiğinde büyük bir izdiham yaşandı. Ethem’in vurulduğu yere karanfiller bırakan anneler, daha sonra kol kola girerek Güven parka geçti.

 

Burada sırasıyla Ethem’in, Ali İsmail’in, Mehmet’in, Medeni’nin, Abdullah’ın isimleri tek tek okundu. Kitle ise, her defasında hep bir ağızdan “burada” karşılığını verdi. Ardından Gezi direnişinde yaşamını yitirenler başta olmak üzere tüm devrim ve demokrasi şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından kitle adına  İsmail Kaygusuz bir açıklama yaptı. Kaygusuz, İstanbul Gezi parkında çakan direniş kıvılcımını Türkiye’nin dört bir yanında özgürlük ve demokrasi mücadelesine dönüştürenlerin onurlu direnişi ile kitleyi selamladı. Acılarının artıp, yaralarının kanamaya devam ettiğini dile getiren Kaygusuz, “Kimliği belli olan katilin ellerini kollarını sallayarak dolaşmaya devam etmesi acılarımız arttırıyor. Çünkü Ethem’in, Mehmet’in, Medeni’nin, Ali İsmail’in, Abdullah’ın katilleri aramızda dolaşmaya devam ediyor” dedi. Kaygusuz’un konuşmasının ardından sözü anneler aldı. Ethem Sarısülük’ün Annesi Sayfi Sarısülük, bağrını yakan “katilin” kim olduğunu bildiğini belirterek, “Katil Başbakan Erdoğan’dır. Allahtan tek bir dileğim var. Umarım onun da bağrı yanar. Ve bu ateş onun da içine düşer. Böyle bir Başbakan’ımız olduğu için utanç duyuyorum” dedi. Abdullah Cömert’in Ağabeyi Zafer Cömert de, “Direnişimizi devam ettiriyoruz. Bitirmedik, bitirmeyeceğiz. Katiller yargılanıncaya kadar bitirmeyeceğiz. Şimdi Armutlu’da hala direniş devam ediyor. Armutlu abluka altında. Neden korkuyorlar? Biz sadece talana, hırsızlığa, tecavüze karşı çıkıyoruz. Ama onlar bizde kendi sonlarını görüyorlar. Onun için korkuyorlar” dedi. Ethem için burada olduklarını belirten Cömert, “Mağdur durumundayken suçlu durumuna getiriliyoruz. Katil devlet hesap verinceye kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Eskişehir’de dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın Annesi Emel Korkmaz ise, “Zalimlerin zulmüne karşı direndiğimiz için bu acıları çekiyoruz. Bir daha dünyaya gelsek bir daha direneceğiz. Onlara benzemeyeceğiz. Onların mücadelesine sonsuza kadar sahip çıkacağız” dedi. Mehmet Ayvalıtaş’ın Annesi Fadime Ayvalıtaş da, “Mehmet gittiğinden beri içeri girmiyorum. Onun gelmesini bekliyorum. Ama o gelmedi. Ve şimdi görüyorum ki, Mehmet’in yerine binlerce Mehmet var. Hepinize teşekkür ediyorum. Artık gözüm arkada kalmayacak” dedi. Baba Ali Ayvalıtaş ise, Mehmet ailenin en emekçi çocuğu olduğunu ve kendisiyle çalıştığını belirterek, onunla her zaman gurur duyduğunu ve duymaya devam edeceğini belirtti. Ali İsmail’in Babası Gürkan Korkmaz ise, “Acımız çok büyük. Allah hiç kimseye yaşatmasın. Bunun hesabını nasıl verecekler? Davalar çok yavaş ilerliyor. 40 gün komada kaldı Ali. Dosyada 40 gün boyunca hiç ilerleme olmadı. Kamera kayıtları var. Maalesef 18 dakikalık kısım yok. Delillerin karartıldığı şüphesi içerisindeyiz” dedi.

Medeni Yıldırım’ın Annesi Fehriye Yıldırım ise, konuşmasını Kürtçe yaptı. Anne Yıldırım, “18’i bitmiş, 19’unun ilk günüydü. Medeni’min katili bellidir. Başbakan insan olsaydı, biraz vicdanı onu tartardı. Vicdansızdır. Gencecik çocuklara kıyıyor. Medeni’nin katilini getirsin elimize versin. Oğlum eline taş bile almamış. İnşallah rüyasına girer Başbakan’ın” dedi. Konuşmaların ardından eylem “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları eşliğinde  sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu