GüncelManşet

Evvel Temmuz Festivali bugün başlıyor

 

H. Merkezi: Antakya’nın Samandağ ilçesinde her yıl yapılan Evvel Temmuz Festivalinin bu yıl 16.’sı düzenleniyor.

9-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan festival bugün (9 Temmuz) saat 14.00’da “Faşizm ve gençlik” başlıklı ilk panelle başlıyor.

Festival ilhamını hasat zamanından alıyor. Her yıl bereket için buluşuluyor. Evvel Temmuz (Hasat Bayramı), Bereket Bayramı anlamına geliyor. Evvel Arapçada bir ve başlangıç anlamında kullanılıyor.

Samandağ Kalkındırma Derneği tarafından festivale yapılan çağrıda festivalin Arap halkının kendi kültürünü, kendi dilini yaşatmanın da bir dayanağı olduğunu vurguladı.

‘‘Yozlaşmanın, asimilasyonun bir devlet politikası olarak hayata geçirilmeye çalışıldığı bu coğrafyada Evvel Temmuz Festivali; Arapça şarkı yarışması, Arapça tiyatro, Arapça skeç vb etkinliklerle Arap halkının kendi kültürünü, kendi dilini yaşatmanın da bir dayanağı oluyor” şeklinde başlayan açıklamada festivalin Antakya’yı tanıtmanın da vesilesi olduğu dile getirildi.

“Evvel bir başlangıç anlamına geliyor”

Açıklamada, ”Bölgenin ve Türkiye’nin ünlü sanatçı ve siyasetçilerini bir araya getiren festivalde, aynı zamanda, ülkedeki ve Arap coğrafyasındaki siyasi gelişmeler de ele alınıyor.

evvel temmuz festivali samandağ nedirEvvel Temmuz Festivalinin, Samandağ’ın, geçmişi, geleceği, doğası, denizi ve Türkiye’nin en büyük sahilinin tanıtılması ve anlaşılması bakımından da önemli bir misyonu var” denildi.

Festival ilhamını hasat zamanından aldığı ve halkın bereket için bir raya geldiği değinilen açıklamada, Evvel’in Arapça’da bir ve başlangıç anlamında kullanıldığını dile getirildi.

Festival boyunca paneller, konserler, atölyeler yapılıyor.. Festivaldeki paneller Akdeniz Kafe, Kelebek Kafe, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı salonunda; konserler ise sahildeki Ali İsmail Korkmaz alanında gerçekleştiriliyor.

Festivalde bugün

Festivalde bugün (9 Temmuz Cumartesi) saat 14.30’da Akdeniz Kafe’de ‘‘Faşizm ve gençlik’’ paneli yapılacak. Panele Kenan Kalyon, Tolga Tören, Salman Altınöz konuşmacı olarak yer alırken, panelin moderatörlüğünü Sevcan Yılmaz yapacak.

Bugün saat 17.30’da ise Akdeniz Kafe’de, ‘‘Akademi yargılanamaz: ıskalanmış barış-barış hala mümkün mü?’’ başlıklı panel yapılacak. Panele; Yrd. Doç. Uğur Kara, Yrd. Doç. Mustafa Şener, Doç. Dr. Hakan Mertcan katılacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu