GüncelManşet

Eylem Ataş’ı İstiyoruz!

İstanbul: katil İŞİD çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşen Eylem Ataş’ın cenazesinin doğup büyüdüğü topraklara getirilmesi için birçok kurum İnsan Hakları Derneği(İHD)  İstanbul şubesinde bir araya geldi. Aradan 51 gün geçmesine rağmen devlet cenazenin alınmasına izin vermiyor.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Başkanı Gülistan Koçyiğit, Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD) İstanbul İl Başkanı Gökmen Yeşil, Özgür Hukukçular Derneği(ÖHD) Eş Başkanı Sinan Zincir, Yeryüzü Kadınları adına Aylin Kaplan ve Aziz Güler’in abisi Ersin Güler de katılımcılar arasındaydı.

 

ATAŞ’ın ailesinden Mektup!

IŞİD çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşen Eylem Ataş’ın ailesinin basın açıklamasına gönderdiği mektup okundu. Ailenin gönderdiği mektupta:

 “Kimseden çok şey istemiyoruz. Gizli saklı bir amaç peşinde değiliz. Kızımız Eylem Ataş kendi tercihiyle Suriye’ye geçip IŞİD’e karşı savaşırken öldürüldü. Kızımızın tercihi belli, kederden kahrolsam da yanlış bir yol izlediğini düşünmüyorum. Kızımın görüşlerine katılmayabilir hatta karşı olabilirsiniz. Kızımı AKP hükümetinin silahlandırdığı çeteler katletti. AKP, cihatçı katillerin suç ortağı olduğu için, Eylem’in cenazesinin Türkiye’ye girişine 50 gündür izin vermeyeceğim diyor. Ölümünde bu devletin de payı var. Kızımı öldürdünüz cesedinden ne istiyorsunuz? Kendisini öldürdünüz elimden bir şey gelmedi ama cesedini size çiğnetmeyeceğim. AKP hükümeti Suriye’de öldürülen tüm IŞİD,Nusra, Ahraruş Şam vb. cihatçıların cenazelerinin Türkiye’ye gelmesine izin veriyor. Onların neredeyse kalabalık devlet töreniyle gömüyor, ancak dünyanın her yanında vahşi birer katil olarak kabul edilen bu barbarlara karşı özgürlük ve insanlık savaşı verirken yaşamını yitiren kızımız Eylem Ataş’ın cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine izin vermiyor. Bu tavır mevcut yaslara aykırıdır. Bu tavır insan haklarına aykırıdır. Bu tavır bize, aile ve tüm sevenlerine işkencedir. Devlet kızımızın cenazesini vermiyor. Eylem’in ailesi olarak biz de her ne yaparsınız yapın, sonuna kadar direnecek, mücadele edecek ve Eylem’imizi bu topraklara getirteceğiz diyoruz. Eylem’i doğduğu topraklara getirinceye kadar direneceğiz. Kızımızı son defa görmemizi hiçbir ahlak, hiçbir yasa engelleyemez. Eylem’i doğduğu topraklara getiremezsek yaşamak bize haram olsun. Kızımızı alacağız, doğduğu topraklara getireceğiz. Tüm dürüst ve adalet isteyen insanların bize, haklı isteğimize, destek vermelerini istiyoruz” çağrısında bulundu.

“Hukuki ve Fiili Olarak Mücadele Edeceğiz”

ÇHD İstanbul İl Başkanı Gökmen Yeşil ise sürecin hukuki boyutunu anlattı. Yeşil, “Eylem arkadaşımızdı, yoldaşımızdı, müvekkilimizdi. Biz bunları Aziz Güler’in cenazesinde de yaşamıştık, Hem fiili hem de hukuki süreç yürütmüştük. Yasal olarak gerçek bir cevap alamıyoruz. Bunun hukuki denetimini yapacak bir kurumda bulamıyoruz.  Mahkemeler bu konuda sessiz ve etkisiz. Kaymakamlık ancak sözlü beyanlar ile Bakanlıklar ise konuyu geçiştiriyor. Şundan söz etmek gerekiyor. Gömülme hakkı ile ilgili hem toplumu düzenleyen manevi kurallar hem de beşeri kurallar ile yüzyıllardır bu konuya değinilmemiş Sanıyorum kendini çok güçlü gören iktidarlar bile bir söz söylememişler. Ancak gömülme hakkına sınırlama getirilen bir sınırlama ile karşılaşmıyoruz. Bir kişinin cenazesinin nasıl defnedileceğine ilişkin olumlu düzenlemeler var. Ta ki Türkiye’de dini referans alan bir hükümet defin hakkına somut bir sınırlama getirdi” dedi.

Yeşil, Eylem Ataş’ın cenazesinin verilmemesi bunlara dayandırılıyor bunların hepsi hak ihlalidir, bu mesele sadece somut hukuki kuralları ile değerlendirilmesi eksik kalır, bunların hepsinin zulüm olduğu cümleleri ile konuşmasına devam etti. Cenazeleri teslim edilmeyen tüm ailelerin yanındayız. Hem hukuki olarak da hem de fiili olarak mücadele edeceklerini söyleyerek konuşmasına son verdi.

 

 “Kardeşlerimizi doğup büyüdükleri topraklara defnetmemiz gerekiyor “

Aziz Güler’in Abisi Ersin Güler ise, “Geçen sene sonbaharda Aziz için konuşmuştuk. Aynı keyfi uygulamaları bizlerde yaşamıştık. 59 gün boyunca azizin cenazesi verilmemişti. Biz bedel ödeyerek direnerek cenazeyi aldık. Kardeşlerimizi doğup büyüdükleri topraklara defnetmemiz gerekiyor bunun için kamuoyu oluşturmamız gerekiyor. Devlet bizlerin kardeşlerini mezarsız bırakmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Her ailenin buna hakkı var. Eylem’in ailesine destek verelim” diye çağrıda bulundu.

 

“Eşkıyalar Bugün Ovaya İnmiştir”

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, şehit düşenlerin doğup büyüdükleri topraklara geri dönmesi gerekiyor. Rojava’da savaşanların mücadelesine sahip çıkmamız gerekiyor. Hukuk böyle bir şey değildir. Önümüze konan şeyler hukuksuzluktur. Eşkıyalar bugün ovaya inmiştir. Faşizm kendini her yerde örgütlüyor. Devrimci mücadelede kendini her yerde örgütlemeli, bundan sonra da her yerde EYLEM Ataş’ı istiyoruz demeliyiz diyerek konuşmasına son verdi.

 

“Bizler Canlarımıza Sahip Çıkacağız”

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, her şey o kadar hızlı ve değişken ki acımızın birini sahiplenmeden onlarcası katlanarak geliyor böyle bir süreçteyiz. Biz hala meydanlardayız. İnsanın gömülme hakkı ailesinin ona sahip çıkması, neye inanırsa inansın, nerede yaşarsa yaşasın, hangi hayaller ile iddialar ile hayatını kaybetmiş olursa olsun geri de kalan acılı ailesinin ona neyi arzu ediyorsa neyi tercih etmişse o defin işlemin yapılması gerektiğini vurguladı. En kadim en büyük savaşlarda bile taraflar cenazeleri defnetmek için savaşa araya veriyorlardı. En vahşi savaşlarda bile savaş hukuk kuralları vardı. Bugün karşı karşıya kaldığımız zihniyet yaşamı insanlık dışı bir hale getiriyor. Çürümüş bir zihniyet ile karşı karşıyayız yaşama, hayata saygı göstermeyen bir zihniyet. Bizler canlarımıza sahip çıkacağız. Sesimizi çıkartacağız diyerek konuya ilişkin konuştu.

 

“Aileler ile Veda Hakkı Vardır “

ÖHD Eş başkanı Sinan Zincir, bizleri hapsetmeye çalışıyorlar ama biz hem fiili olarak hem de hukuki olarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizler Eylem Ataş’ın ailesinin her zamanda yanında ve sokaklarda belirterek, “Aileler ile veda hakkı vardır. Ataş’ın bu topraklara gelebilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu