Güncel

Festival sürüyor

Dersim: Dersim festivali bugün 3.gününde Hozat programının yanı sıra Dersim Merkezde devam etti.

Seyit Rıza Parkı şenlik alanı

Festival boyunca Seyit Rıza parkında açılmış olan devrimci-demokrat yayın evlerinin yanı sıra tanıtım amaçlı pek çok stand Dersim halkıyla buluşmakta. Sabahları aşırı sıcaklardan daha durgun olan Seyit Rıza parkı akşam saatlerinde oldukça hareketli geçiyor. Umutyayımcilik da  yeni ve tüm kitaplarıyla festivaldeki yerini alıyor.  

Bugün saat 14’te yapılan “Müzakere süreci demokratikleşme ve özgürleşme” paneli ile başlayan eylem ve etkinlikler devam etti.

 Sanat Sokağı’nda düzenlen panele BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mithat Sancar ve araştırmacı, yazar Temel Demirer konuşmacı olarak katıldı.

“Özgürlük isyan edenlerin, ayaklananların ödülüdür”

Panelistlerden Temel Demirer, Kürdistan’ın sömürge olduğunu kabul etmenin bir özgürleşme olduğunu, özgürlüğün ise isyan edenlerin, ayaklananları ödülü olduğunu ifade etti. Demirer, devletin Kürtlere özgürlük vermediği vurgulayarak, ülkenin demokratikleşmesinin Kürt serıldanlarına borçlu olduğunu belirterek sözlerini tamamladı. Konuşmacı Mithat Sancar ise çeşitli ülkelerden mücadele örnekleri vererek, Öcalan’ın Newroz’da verdiği mesajın yeni başladığına işaret ettiğini söyledi.

Sancar,  “Öcalan ‘Her şey bitti haklarımıza kavuştuk’ mesajı vermedi. Her şey yeni başlıyor. Şimdi demokratik siyaset yapılmalıdır. Demokratik siyaset hayatın hakikatini görüp dönüştürmek, bunun dilini kültürünü oluşturmaktır” şeklinde konuştu.

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, ise yaptığı konuşmada mücadelenin yeni başladığını ve bunun bir masa etrafında karşılıklı saygı ile yapılacağını dile getirdi. Panel sorulan soru ve cevaplarla sona erdi.

Dersim Merkez’de stadyumdaki konser başlarken Seyit Rıza Parkında devam edildi.

Seyit Rıza Parkında düzenlenen etkinlikler Zazaca yapılan tiyatro ile devam etti. Dersim’in pek çok sorununa değinen tiyatro oldukça keyifli dakikalar yaşattı. Özellikle Dersim’in unutulmaya yüz tutmuş, Türkçeleşen Zazaca, yapılan “komik” vurgular oldukça öğreticiydi. Yapılan tiyatrodan sonra şiir dinletisi yapıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu