GüncelManşet

(Video) Festivalin 3. Gününde Binler Xozat’ta

Dersim: Festival’in 3. Günü Hozat’a binlerce kişi akın etti. Sabahın erken saatlerinden itibaret kalabalıklaşmaya başlayan Hozat akşam saatlerinde binlerce kişiyi ağırladı.

Program Hozat Belediyesi tarafından çay bahçesinde verilen kahvaltıyla başlıdı. Gün içerisinde süren çeşitli etkinliklerle devam etti. Sahne alanında ve Cumhuriyet Caddesi boyunca belediye tarafından asılan pankartlarla Hozat halkının fişlenmesine tepki gösterildi. Çevre ve Dersim’in diğer güncel sorunları üzerinde durulan pankartların olduğu cadde üzerinde ayrıca yapılan fotoğraf sergisiyle Dersim’in doğal güzelliklerine ve 38 katliamına dikkat çekildi.

Festivalin 3. Günü Hozat’da “Çözüm sürecinde demokratik ulus ve Kürt sorunu” adlı panel düzenlendi. Panelde; Halk Cephesi adına Ahmet Kulaksız, ÖDP, EMEP, Birgün ve Evrensel yazarlarından Ayhan Bilgin ve Muş milletvekili Demir Çelik konuşmacı olarak yer aldı.

İlk olarak Ahmet Kulaksız yaptığı konuşmada, demokrasi kavramının içinin boşaltıldığına vurgu yaparak Kürt sorununa dair, devletin savaş politikalarının yoksulluktan beslendiğine dikkat çekti.

ÖDP adına yapılan konuşmada, Gezi sürecinden yoğunluklu olarak bahsedilirken Gezi’nin kitleyi örgütlenmeye ikna ettiği dile getirildi. Ayrıca Kürt ve Türk halkının barışmasının gerçek çözümü getireceği söylendi.

Ardından sözü alan EMEP, Kürt hareketinin Türkiye ve Türkiye dışındaki topraklarında gösterdiği başarının TC’yi sıkıştırdığını dile getirdi. Devletin faşist yapısının hak tanımaya müsait olmadığının vurgulandığı konuşmada, çözüm sürecinin anayasal hakların kazanımına evrilmesi gerektiği söylendi. HDK’nin bu sürece destek olabileceği eklendi.

Daha sonra Ayhan Bilgin; AKP’nin güya statüko karşıtıymış gibi davrandığını fakat faşist olduğunu söyledi. Kürt meselesinde Kürt hareketinin dışındaki güçlerin üzerlerine düşen görevleri yeterince yerine getirmediğini de belirten Bilgin, bu güçlerin Kürtleri eleştirirken kendi sorumluluklarını hatırlamaları gerektiğini de ekledi.

Son olarak Demir Çelik’in konuşmasında da devletle müzakere yapıldığı, uzlaşma yapılmadığı söylendi.

Panel, soru cevap kısmından sonra sonlandırıldı.

 

Hozat sokaklarında toplu gazete dağıtımı

Festival vesilesiyle Hozat sokakları kalabalıklaşırken, Partizanlar da önlük ve şapkalarla Özgür Gelecek gazetesinin dağıtımını yaptı. Kahvehane vb. yerlerde de süren dağıtım boyunca insanlarla sohbet edilme fırsatı bulundu. Dağıtım esnasında cadde ve ara sokaklarda “Faşizme isyan, halka önder Partizan!, Baraj yapma boşuna yıkacağız başına!, Dersim’de karakol istemiyoruz!” gibi sloganlar atılırken; özellikle baraj, karakol içerikli sloganlara Hozatlılar da eşlik ederek ve alkışlıyarak katıldı.

 

Saat 18.00’de Cumhuriyet Caddesi’nde buluşan Hozatlılar Dersim’de barajlara, karakollaşmaya, yozlaşmaya, maden ve siyanürle altın aramaya karşı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Partizan’ında katıldığı yürüyüş kitleselliğiyle dikkat çekti. Yürüyüş esnasında sık sık Dersim’de baraj/karakol istemiyoruz!”, “Baraj yapma boşuna yıkacağız başına gibi sloganlar atıldı.

Yürüyüş sahne önüne kadar sürdü, ardından sahne programı başladı.

 

Konser etkinliğinde fişlenme vurgusu

Günboyu süren çeşitli etkinliklerle devam eden festival, akşam başlayan konser etkinliğiyle gece saatlerine kadar sürdü. Hozat festivaline damgasını vuran fişlenme gündemi konser sırasında da sunucular tarafından sık sık dillendirildi. Ayrıca Taksim Gezi direnişiyle bütünleşen sloganlar da yediden yetmişe herkes tarafından ilk günkü coşkuyla haykırıldı.

 

Etkinlik süresince birçok katılımcı da Hozatlılar tarafından coşkuyla karşılanan konuşmalar gerçekleştirdi. Kardeş belediye olarak tanıtılan Rize Çamlıhemşin Belediye Başkanı Fırtına deresindeki balıkla, Munzur suyundaki balığın aynı olduğu ve aynı zamanda acıların da aynı olduğunu belirterek Yaşasın dağlarımızın, derelerimizin, halklarımızın kardeşliği dedi.

Gezi direnişindeki duruşundan dolayı Hozat Belediyesi tarafından Çarşı taraftar grubuna 1. toplumsal duyarlılık ödülü verildi. Çarşı adına yapılan konuşmada kendilerinin her zaman haklıdan, doğrudan ve hayattan yana oldukları belirtildi.

Etkinlik sırasında BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ve EMEP yöneticisi Fevzi Ayber güncel süreci değerlendiren birer konuşma yaptı.

Sunucular tarafından Geyik ana bir barış anası. O herkesten daha çok barış istiyor. diye tanıtılan Geyik anaya, Demir Çelik tarafından plaket verildi.

 

Etkinliğin ilerleyen saatlerinde söz alan Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak festival süresince giydiği ve üzerinde fişlendi yazan mavi tişörtle sahneye çıktı. Fişlenme olayı vurgulu konuşmasında Bizi Kürdüz, solcuyuz, sosyalistiz diye fişliyorlarsa fişlesinler! dedi.

Konser etkinliğinde Halk oyunlar ekibi, Hüseyin Güneş, Grup Munzur, Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi, Şevval Sam, Selçuk Balcı, Arzu ve Gülten Benli sahne aldı.

Grup İsyan Ateşi’nin Gezi direnişi için yaptığı beste kitleler tarafından yoğun ilgiyle karşılanırken, Her yer Taksim, her yer direniş! ve Bu daha başlangıç mücadeleye devam! sloganları gece saatlerinde etkinlik alanında yankılandı.

Etkinlik gece geç saatlerde konser programının sona ermesiyle bitti.

 

 

[widgetkit id=263]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=31Afp3DY5Ls&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu