Manşet

Uludağ’da Doğa Katliamı

 Bursa: Kapitalizm, kar amacıyla bir taraftan insanları köle gibi çalıştırırken diğer taraftan ise doğayı kendi çıkarları için doğayı katletmeye devam ediyor. Coğrafyamızda ise Bergama, Kazdağları, Hasankeyf, Munzur, Fırtına vadisi… Dün Gezi Parkı bugün de Uludağ da doğa katlediliyor. Uzun süreden beri Uludağ’da santral, mermer ocakları ve son olarak da oteller bölgesi uzatılan teleferik ile orman katliamı sürüyor.

   Bu katliamı başta Doğa-Der olmak üzere birçok ilerici, devrimci, demokrat kurum yapılan etkinliklerle protesto ediyor. 27 Temmuz günü sabahında Doğa-Der’in çağrısı ile orman katliamının yaşandığı sarı alan bölgesinde bir yürüyüş eylemi ve basın açıklaması gerçekleşti.

Burada Doğa-Der adına yapılan açıklamada “Bu bölgenin milli park alanı olduğunu, milli park alanı olan bir yerde bırak yapılama hatta burada hayvanlar bile otlanamaz. Ancak sermaye kendi çıkarları doğrultusunda bu orman katliamını gerçekleştirdi. Daha önce de yetkililerle yaptığımız görüşmelerde ormana zarar verilmeyeceğini söylerken ancak birkaç aydır yapılan yeni proje ile buranın lodos bölgesi olduğundan kaynaklı hattın yüksekten getirilemeyeceğini ifade ettiler. Ancak bunun doğru olmadığını, yüksekten çekilen hattın maliyetinin yüksek oluşundan kaynaklı bu orman katliamı gerçekleştirildi” denildi.

Eylemin gerçekleştirileceği zamandan daha önce haber alan şirket yetkilileri, herhangi bir olayın yaşanmasını göze alamayarak çalışmaların devam etmedikleri görüldü. Doğa-Der ve çevre gönüllüleri bugünden itibaren her gün sabah belirlenen yere gidilip katliamı engellemek için nöbet tutacaklarını ifade ettiler.

“Dün Gezi Bugün Uludağ Milli Parkı”

   Taksim Gezi Parkı direnişiyle başlayan ve ülkenin birçok yerinde gerçekleştirilen dayanışma eylemleri ile Bursa’da da Diren-Bursa oluşumu da her Cumartesi yaptıkları merkezi eylemlerinin bu haftakini Uludağ’da gerçekleştirilen orman katliamını yapılan yürüyüşle protesto etti.

   27 Temmuz günü saat 18.30’da Setbaşı köprüsünde toplanan kitle buradan “ Uludağ’da ağaç katliamına son/ Diren Bursa” imzalı pankartını açarak alkış ve sloganlarla Heykele yürüdü. Basın açıklamasında, “Uludağ Yeni Teleferik Projesi’nde ve yapılan planlarda, sarı alan ile ikinci bölge arasında ağaç kesmeyeceğini belirtmesine rağmen yeni teleferik hattı yapımına başladıktan sonra plan değişikliği yapılarak Milli Parkta ağaç kesimine kılıf uyduruldu. Uludağ’da yapılmak istenen kongre merkezi ve otopark ile Uludağ Milli Parkı rant alanı haline döndürülmek istenmekte. Turizmi geliştireceğiz denilerek tüm Bursa halkı kandırılmak istenmektedir. Yapılmak istenilen Kongre Merkezine Bursa’nın işçileri emekçileri yoksulları gidemeyecek, tıpkı oteller bölgesindeki otellerde kalmadığı gibi. Sermayenin kendi suretinde bir dünya yaratmak için doğayı ve kentleri nasıl talan ettiğini, bu talanın iktidarını sürdürebilmek için ne kadar saldırganlaşabileceğini hepimiz gördük. Ancak AKP iktidarı da bilmelidir ki; Bizler Gezi parkında ki üç- beş ağaç için Türkiye tarihinin en büyük direnişini yaratanlar, Uludağ’daki bu ağaç katliamına izin vermeyeceğiz” denildi.

 

[widgetkit id=261]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu