Emek

Fındık-SEN: “Fındık üreticileri boyun eğmeyecek!”

Ferrero Fındık Genel Müdürü’nün yaptığı açıklamalara ilişkin, yazılı bir açıklama yapan Fındık-SEN, Ferrero’nun çiftçileri tehdit ettiğini söyleyerek “Fındık üreticilerinin çıkarları ile uyuşmayan bu şirkete boyun eğmeyecek” dedi.

H. Merkezi: Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso ve Ferrero Türkiye Onursal Başkanı Carlo Marsili’nin geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalara dair Fındık Üreticileri Sendikası (Fındık-SEN) bir metin yayımladı. Metinde Ferrero’nun bazen çiftçileri tehdit ettiğini bazen de ülkede fiyat spekülasyonları yarattığı ifade ediliyor.

“Fındık üreticileri boyun eğmeyecek”

Türkiye ile çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini söyleyen Ferrero’nun, Tarım Bakanlığı ile çalışmaya başladığını belirten Fındık-SEN, Fındık üreticilerinin, “Fındık üreticileri, çıkarları hiçbir şekilde örtüşmeyen bu şirkete boyun eğmeyecek. Emeği ile üreticilik yapan çiftçilerin kazanacağı bir formül peşindeyiz” dediklerini kaydetti.

Fındık-SEN’in yayımladığı metnin tamamı şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso ve Ferrero Türkiye Onursal Başkanı Carlo Marsili’nin çeşitli açıklamaları servis edildi. Ferrero, kendisini bir tüccar olarak konumlandırmadığını, kaliteli fındığa yüksek fiyat ödeyeceklerini açıkladı. Ayrıca, fındık piyasasının regüle edilmesi için Tarım Bakanlığı ile çalışmalara başladıklarını ifade etti. Fındık’tan nasıl kâr ettiklerini de açık açık anlatan Ferrero, Türkiye’nin vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Ferrero’nun zaman zaman bu tür açıklamalar yaptığını biliyoruz. Bazen Türkiyeli çiftçileri tehdit edip, başka ülkelere gideceğiz diyor. Bazen, Türkiye fındık için vazgeçilmez diyor. Bunların fiyat spekülasyonları ve çiftçileri birbirine düşürme politikası olduğunu biliyoruz.

Tarım Bakanlığı’nın beraber çalışması gereken kurum en başta çiftçi örgütleridir. Eğer fındıkta tutarlı ve çiftçilerin kazanacağı bir politika yapılacak ise, bunu çiftçiler olmadan yapmak mümkün değil. Ferrero’nun daha fazla kâr elde etmek amacıyla Tarım Bakanlığı gibi çalıştığını, Tarım Bakanlığı’na da baskı uyguladığını biliyoruz. Fındık üreticileri, çıkarları hiç bir şekilde örtüşmeyen bu şirkete boyun eğmeyecek. Biz, şirketlerin kazanacağı bir formül peşinde değiliz. Emeği ile üreticilik yapan çiftçilerin kazanacağı bir formül peşindeyiz.

17 Nisan 2018’de, İtalya’nın Nepi kentinde, fındık üreticilerinin merkezinde uluslararası bir konferans gerçekleştirdik. Bu konferansta Gürcistan, İtalya ve Türkiye’den çiftçiler, Ferrero’nun küresel politikalarına karşı çiftçilerin küresel dayanışmasını ilan ettik. Nepi kentini Giresun’un, Ordu’nun, Düzce’nin, Batum’un kardeş kenti haline getirdik. Çiftçilerin birliğinin temellerini attık. Fındık üreticileri, işte bu uluslararası temeldeki birliğine dayanarak güçlenecek ve kazanacaktır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu