Manşet

Forumlar coşkulu bir şekilde devam ediyor

  Saraçhane Park’ta medya iktidar ve gezi tartışıldı

İstanbul: Saraçhane Park’ta devam eden Fatih Forumu dün Bağımsız Gazeteci Ahmet Şık ve Radikal muhabiri İsmail Saymaz’ın katılıyla Medya, İktidar ve Gezi başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Yüzlerce kişinin katıldığı söyleşi de oldukça verimli tartışmalar gerçekleşti. Modaratör’ün açılış konuşmasının ardından başlayan söyleşi de ilk olarak Radikal Muhabiri İsmail Saymaz konuşma yaptı. Saymaz konuşmasında gezi sürecini kısaca anlatırken medyanın bu süreçteki rolünü anlattı. Saymaz ilk konuşmasında sürecin trajikomik olaylarına değinip kimi espirili konuşmalar yaparak söyleşinin eğlenceli geçmesini sağladı. Ahmet Şık ise konuşmasında Medyanın bir ideolojik aygıt olduğunu ve bu şekilde ele alınması gerektiğini belirtti. Gezi ayaklanması ile birlikte birçok gerçeğin görünür olduğunu ve bu yüzden artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını belirten Şık; aslında gerçekler daha önce de vardı ve aslında gizli değildi” diyerek Türkiye Kürdistanı’nda yaptığı görevlerden kimi anekdotlar aktardı. Karşılıklı konuşmalar şeklinde devam eden söyleşide İsmail saymaz ise önemli bir konuya değini de bulundu. Saymaz Türkiye’nin bir insan cehennemi olduğunu belirterek AKP döneminde hapishaneler sayısının iki katı arttığını tutuklu sayısının tavan yaptığını, hemen herkes’in davasının bulunduğunu; keyfi bir şekilde herkesin bir örgüt üyesi olduğunun iddia edildiğini, hemen herkesin dinlendiğini ve hatta bir savcının kendi telefonun dinlenmesi için bile mevcut dosyaya imza attığını belirtti.

Konuşmaların ardından konuşmacılara söz verildi. Kimi konuşmalarda oldukça yanlış anlayışların filizlendiği ve azımsanmayacak düzeyde el kaldırılarak onaylandığı dikkat çekti. Örneğin AKP hükümeti döneminde ordunun haddinin bildirildiği; yine Taksim ayaklanmasında DHA( Doğan Haber Ajansı)nın sansürü kırdığı gibi…

Partizan olarak katıldığımız forumda bu anlayışlar karşısında görüşlerimizi forumun işleyişine uygun olarak söz alıp dile getirdik.

Yaptığımız konuşma da devlet kavramından bahsederek, bu kavram ekseninde ordunun devlet ile arasındaki kopmaz bağdan bahsetti. AKP hükümetinin orduya haddini bildirmesini değil ordu içinde devlet bekasının devamlılığı kapsamında yapılandırılmaların olduğunu ve geçmişiyle ve günceliyle ordunun niteliğinin işleyişinin aynı olduğundan bahsetti. Sokaklarda atılan faşizme karşı omuz omuza sloganın bu kavramların anlaşılmasıyla daha donanımlı olacağına ifade ettik. Ayrıca bu okumanın yanlış yapılması sonucunda egemenlere sınıfsal niteliklerine ters düşen kimi tasarrufları armağan etmiş olunacağını belirttik. Weber’ci bir yaklaşımla devletin niteliğinin olumlanmasının yaratacağı sonucun bir önceki iktidarların ya kötülenmesi ya da olumlanması olacağını ifade ederek bu konu hakkındaki görüşlerimizi dile getirdik. DHA’nın sansürü kırdığı üzerine ortaya atılan iddialara ise Aydın Doğan’ın AKP hükümeti ile yaşadığı gerilimlerin bir sonucu olduğunu ifade ederek Aynı DHA’nın Türkiye Kürdistanı’ndaki yaptığı yayıncılığa dikkat çektik.

yarin 3.7.2013 5c07b021-b03d-4588-98e5-c9be29f2bd0fYoğurtçu Park’ta gözaltına alınanlar konuştu

Yoğurtçu Park’ta forum ve etkinlikler halkın yoğun ilgisiyle devam ediyor.

19 Temmuz akşamı parkta gerçekleştirilen etkinlikte kısa skeçlerle başbakanın açıklamalarından palalı saldırgana birçok konu mizahla ele alınarak işlendi. Örgütlenme çağrısı yapılan skeçlere izleyicilerde dâhil edildi. Skeçler parktaki kitle tarafından ilgiyle karşılandı.

Skeçlerin ardından oylama yapılarak akşam için serbest kürsü yerine, tv’de yayınlanan ve 20 forumdan temsilcinin katıldığı programın izlenmesi kararı alındı. Sinevizyonun hazırlanması ve programın başlamasının beklendiği arada da serbest kürsü işletildi.

Serbest kürsüde ilk olarak 16 Haziran günü yapılan operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildikten sonra serbest bırakılan Yoğurtçu Forum’undan Yiğit Bulut söz aldı. Bulut gözaltında, savcılıkta ve mahkemede yaşadıklarını anlatarak, yaşananlardan dava sürecinin hukuki değil tamamen siyasi olduğunu çok iyi anladıklarını ifade etti. “Halk yargılanamaz” diyen Bulut, “Şunu da çok iyi anladık; zafer sokakta kazanılır” dedi. Bulut’un konuşmasının ardından parkta, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı atıldı. Bulut’un ardından üniversitede öğretim görevlisi bir kişi tarafından yapılan konuşmada da üniversitedeki baskılara dikkat çekildi. Üniversitelerin dışarıdan çok demokratik görünmesine karşın, dışarıda muhalefete uygulanan baskıdan çok farklı bir durum olmadığı belirtilen konuşmada bilimsel, demokratik üniversiteler için mücadele etmenin gerekliliğinden söz edildi.

Konuşmaların ardından forum izlenen TV programıyla devam etti. Ayrıca parkın çeşitli yerlerinde film gösterimleri de yapıldı.

 

Cihangir Park’ta yeryüzü sofrası kuruldu

Gezi ayaklanması sonrasında başlayan forumlar dün akşam da Cihangir Park’ta yeryüzü sofralarının kurulması ile devam ediyor.

Dün akşam saat 21.00’da başlayan yeryüzü sofrası Cihangir’de oturan herkesin evlerinde hazırladıkları yiyecekleri getirmesiyle başladı. Gittikçe kalabalıklaşan yeryüzü sofrasında, çok renkli görüntüler ortaya çıktı. Kolektif bir şekilde kurulan sofrada, insanlar birbirleri ile konuşup, sohbet etti. Yeryüzü sofrasında Mustafa Ali Tonbul’un annesi de katıldı. Tonbul’un annesi, “Bu süreçte bizim yanımızda olan herkese çok teşekkür ederiz” diyerek herkese başarılar diledi. Yeryüzü sofrası “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile sonlandı.

Abbasağa Forumu’nda duygulu anlar

Beşiktaş’taki Abbasağa Park’ta forumlar coşkulu bir şekilde devam ediyor. Forum öncesi oluşturulan sofra ile iftar açıldı. Forum’da ilk olarak Mehmet Ayvalıtaş’ın abisi konuştu. Yapılan konuşmada “ benim ka1rdeşim 20 yaşında bir gençti. Hayatını idealleri uğruna verdi. İnsanlar uğruna verdi. Kardeşimden sonra Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, AKP’li gericiler tarafından öldürülen Ali İsmail Korkmaz ve kurşunlanarak öldürülen Medeni Yıldırım güzel bir gelecek istediler. Ve öldürüldüler. Kardeşim ve direnişçi şehitler ölümsüzdür” denildi. Sonra Mehmet’in kuzeni de bir konuşma yaptı. Konuşmada “ biz her zaman Mehmet’le birlikteydi. O başka bir çocuktu ve idealleri vardı.

İdealleri olan insanlar onun peşinde giderler. Korkaklar gibi kaçmazlar!”denildi. Konuşmanın ardından kitle tarafından “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”,“Her Yer Taksim, Her Yer Direniş!” sloganları atıldı. Sloganların ardından görüşlerin dile getirilmesi ile forum sonladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu