Güncel

“Rapor işkencesi sona ersin”

İstanbul: Hasta tutsak Ümit Aydın, Adli Tıp Kurumu’ndan rapor almasının ardından TUAD’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşarak, “Hasta tutsaklar; hassasiyet gösterilmesi gereken, hiçbir pazarlığa söz konusu edilemeyecek, insani bir konudur” dedi.

1996 yılında tutuklanan siroz ve böbrek hastası Ümit Aydın, 2004’te Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) hapishanede kalamayacağına dair rapor almış ve serbest bırakılmıştı. Daha sonra 2009 yılında, devletin “KCK operasyonları” adı altında gerçekleştirdiği gözaltı ve tutuklama terörü sırasında 2 kez gözaltına alınan Aydın; son olarak 2012 yılı Haziran ayında tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Hapishane’ye gönderildi.

Geçtiğimiz günlerde ATK’dan rapor alabilmesi için Metris Hapishanesi’ne getirilen 18 tutsaktan biri olan Aydın, dün (19 Temmuz) verilen “Cezaevinde kalamaz” raporunun ardından serbest bırakıldı.

Bunun üzerine Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUAD) İstanbul Aksaray’da bulunan dernek binalarında, tahliye olan Aydın ile birlikte bir basın toplantısı düzenlediler.

 

Eksik sevinç yaşıyoruz”

Toplantıda konuşan dernek başkanı Av. Sinan Zincir, ilk olarak Metris Hapishanesi’ne getirilen 18 hasta tutsağa ilişkin “Ağır bürokratik işlemlerle rapor işkencesi çektirilen hasta tutsaklar, bürokratik işlemleri beklemeden bir an önce serbest bırakılmalıdır” dedi.

Bilinen 100’ü 413 hasta tutsağın, hapishanede tutulmasının “ahlaki ve vicdani” olmadığı belirten Av. Zincir, geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan hasta tutsak Taylan Çintay ve ardından Ümit Aydın ile birlikte “eksik bir sevinç” yaşadıklarını söyledi.

 

Verilen sözler tutulsun”

Av. Zincir’in ardından hasta tutsak Ümit aydın söz alarak, “Hasta tutsaklar; hassasiyet gösterilmesi gereken, hiçbir pazarlığa söz konusu edilemeyecek, insani bir konudur” dedi.

Hasta tutsaklarla ilgilenen doktorların tutsaklara, “ideolojik duruşlarına” göre değil, kendi hastası gibi davranması gerektiğinin altını çizen Aydın; Meclis’te oluşturulan “çözüm komisyonunun” alt komisyonunda yer alan bazı milletvekillerinin kendilerini ziyarete geldiklerini ve hasta tutsaklarla ilgili adımlar atılacağı sözünü verdiklerini hatırlatarak, verilen sözlerin tutulmasını istedi.

 

Adli Tıp eksik raporla karar veriyor”

Diyarbakır D Tipi Hapishane’den getirildiği Metris’te, diğer tutsaklarla birlikte büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirten Aydın, bazı zamanlarda askerin rapor alması için kendilerini doktora götürmediklerini, sorunu idareye, idarenin de sorunu askere attığını söyledi.

Bu yüzden raporlar Adli Tıp’a parça parça ya da eksik gönderiliyor” diyen Aydın, bunun sonucunda ATK’nin raporlar tamamlanmadan, eksik raporlarla kararlar aldığına dikkat çekti.

 

Yanı başında dostun ölümü…”

Daha sonra PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık sorunlarına değinen Aydın, “Önderliğin sağlık sorunlarının söz konusu olması, 2 halk için de, barış sürecinin sağlıklı gelişimi ile ilgili bir durum” dedi.

Hapishanelerde sağlık sorunlarının ciddi ölçüde sürdüğüne değinen Aydın, “Deyim yerindeyse parça parça ölüyor insanlar. Yanı başında yoldaşının, dostunun ölmesi daha büyük bir acı yaşatıyor” diyerek, hasta tutsaklar konusuna kamuoyunun duyarlı olması için çağrıda bulundu.

 

Ölümler vicdan yaralıyor”

Siroz hastası olan Ümit aydın, 2012 Haziran’ından bu yana tutulduğu hapishanede, doktorların “5-6 yıl daha idare edebileceğini” söylediği böbreklerini, 5-6 ayda yitirmiş. Şimdilerde ise haftada 3 gün diyalize girmesi gerekiyor.

Hasta tutsaklar raporlar esas alınarak bırakılabilecekken bürokratik işlemlerle tutsaklara eziyet ve zulüm edildiğini söyleyen Aydın, “Başta hükümet olmak üzere bu konuda duyarlı olunmalı. 5 aydır belirli bir diyalog yaratıldığı için artık ölümler olmuyorsa, cezaevlerindeki ölümlere de benzer yaklaşmak gerekir. Çünkü burada ölümlerin olması insanların vicdanını yaralar” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu