Güncel

( Foto) F oturumu 334. Hafta:  Avni Uçar serbest bırakılsın!

F oturumunun 334. Haftası Galatasaray Meydanı’nda hasta mahpusların taleplerinin yerine getirilmesi için mücadelenin ısrarla devam edileceğinin mesajı ile gerçekleştirildi.

İstanbul: Her hafta cumartesi günü İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen F oturumu bu hafta hasta tutsak Avni Uçar’ı gündeme getirdi.

Açıklamayı İHD İstanbul Şubesi adına Meryem Bars okudu. Açıklamada OHAL döneminde tutsaklara uygulanan hak gasplarının arttığı OHAL’in kaldırılmasının ardından yasalaşarak normalleştirildiğini belirti. Sistematik devlet şiddetinin içeride kötü muamele, dışarıda korkuyu hâkim kılarak insanları sindirmeyi, yalnızlaştırmayı, ve toplumsal dayanışmayı kırmayı hedeflediğinin altı çizildi.

Bars:

“Devletin bir devlet politikası olarak muhalif olanı yok etmeyi istediğini çok iyi biliyoruz. Açıldığından bu yana F tipleri, insani değerlerin yok edildiği ve yoğun tecrit politikaları nedeniyle ölüm merkezleri haline gelmiştir. Yüzlerde mahpus veda hakkını kullanmadan hapishanelerde yaşamını yitiriyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan mahpuslar, tecrit ve işkence ile fiziksel ve psikolojik yönden olumsuz etkilenerek hastalanıyor ve hapishanelerdeki hasta mahpus sayısı sürekli artıyor. Biz insan hakları savunucuları olarak, siyasi mahpuslara uygulanan tecrit politikaları başta olmak üzere, hapishanelerdeki baskı işkence ve hak ihlallerini kamuoyuna taşımayı ve hasta mahpusların durumunu kamuoyunun gündemine getirmeye çalışıyoruz” denildi.

Hasta tutsak Avni Uçar hakkında verilen bilgilerde 21 Aralık 1992’den beri tutsak olduğu, 2006 yılında kanser teşhisi konulduğu söylendi. Ayrıca sol böbreğinde 23.6 mm çapında kist bulunduğu teşhisi konuldu. 2007’Den itibaren 4 kez Adli Tıp Kurumu ( ATK)’na başvurulmasına rağmen her seferinde ret cevabı alındığı belirtildi. Kısa bir süre önce de böbrek kanseri teşhisi konulan müebbet hükümlüsü Avni Uçar için serbest bırakılması talebi yinelendi.

Sık sık “Avni Uçar yalnız değildir” ve “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganlarının atıldığı açıklama tüm hasta mahpusların taleplerinin yerine getirilmesi için mücadelenin ısrarla devam edileceğinin altı çizilerek sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu