Güncel

Germiyan Köyü taş ocağına karşı direniyor

H.Merkezi: İzmir Çeşme’ye bağlı Germiyan Köyü’nde yapılmak istenen taş ocağına karşı köylüler direnmeye devam ediyor. Civar köylerin desteğini de alan Germiyan Köyü, hükümet yetkilillerinin katılımı ile taş ocağı firmasının yapmak istediği toplantıyı engelledi

 Çeşme’deki Germiyan Köyü’nde bulunan taş ocağı köylülerin çabası sayesinde kapattırıldı. Bunun üzerine köye 3 km mesafede ikinci taş ocağı açıldı. Bu taş ocağının da kapattırılmasının ardından, firma, köyde “bilinçlendirme toplantısı” organize ederek, köylüleri ikna etmek istedi.

 Dün (18 Temmuz) köylülerle, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gözlemci olarak katılacağı bir forum yapmak isteyen taş ocağı firmasına köylülerin yanıtı “kabul etmiyoruz” oldu. Firma yetkililerin elindeki imzaları yırtan köylüler, toplantıyı yaptırmayacaklarını belirtti. Civardaki Uzunkuyu, Reisdere ve pek çok köyden destekçinin katıldığı eylem sayesinde taş ocağı yapmak için gelenler, köyü terk etmek zorunda kaldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu