Güncel

“Gezi direnişi yargılanamaz”

İstanbul: Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri eylemlerinin 8. Galatasaray Meydanı’ndaydı. Aileler yaptıkları eylemle adalet talebini yinelediler.

Eylemde sık sık, “Gezi direnişi yargılanamaz”, “Gezi tutsakları serbest bırakılsın”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Ayrıca direnişte yaşamlarını yitirenlerin isimleri okunarak, “Yaşıyor” dendi.

Eylemde ilk sözü Gezi direnişi tutsağı Ali Haydar Akdeniz’in babası aldı. Baba Akdeniz konuşmasında, tutsakların kamu malına zarar verdiklerinin iddia edilmesini hatırlatarak, “Asıl başbakanın kendisi kamuyu yağmalayarak, kamu malına zarar veriyor” dedi.

Ardından tutsaklardan Hasan Tunç’un babası Haydar Tunç söz aldı. “Adalet arıyoruz” diyen Tunç, İzmir’le Ankara’da yaşanan tahliyeleri hatırlatarak benzer bir dava olarak İstanbul’da tahliyelerin yaşanmadığını, hâkimlerin duruşmalarda vali ve başbakan ağzı ile konuşmasını dikkat çekti.

Konuşmaların ardından oturma eylemine geçildi. Oturma eyleminde Gezi tutsaklarının isimleri okunarak, “Özgürlük” denildi.

Eylemde basın açıklamasını ise Emek Ulaş Suna’nın annesi Rahime Suna okudu. Suna basın açıklamasında, Gezi direnişinin yeniden yaygınlaşacağı panik ve korkusunun hükümetçe aleni olarak yaşandığını belirterek, “Onur ve özgürlük isyanının yeniden patlak verebileceği korkusunun yarattığı basıncı altında çocuklarımız adeta rehin tutulmaktadır” dedi.

Tutsaklara sürekli olarak işkence uygulandığını belirten Suna, “Şakran Cezaevinde tutulan Özgür Gelecek okuru ve Yeni Demokrat Kadın aktivisti Elif Kaya sürekli olarak “ince arama” adı altında taciz ve işkenceye maruz kalmakta ve görüş cezası verilmektedir” dedi.

AKP’nin Mısır’daki darbecilere yönelik eleştirilerine dikkat çeken Suna, “AKP iktidarının uygulamaları Mısır’daki darbeciler aratmamaktadır” şeklinde konuştu. Gezi direnişi şehitlerinin katillerinin, sorumluların ve öldürme emirlerini verenlerin yargılanmamasına dikkat çeken Suna, “Katiller dışarıda tutulur ve korunurken onuru için demokratik tepkisini gösteren evlarımız tutuklu kalmaya devam ediyor” dedi. Suna, adalet taleplerini yineleyerek, “Zulmün ve haksızlığın son bulmasını istiyoruz” dedi.

Eylem bir sonra ki haftada buluşmak üzere sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu