Emek

Grev bir kez daha kazanımla sonuçlandı.

H.Merkezi: Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası TEKSİF’in 15 ve 19 Ağustos tarihlerinde iki etapta 30 işyeri ve işletmede sürdürdüğü grev, bugün (23 ağustos) tarihinde Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzalanması  ile sonlandırıldı.

TEKSİF Sendikasının yapılan açıklama; “Sendikamızın olmazsa olmaz hükümleri olan ikramiye, kıdem zammı, fazla mesai ve ücret zammı maddeleri talep ettiğimiz şekilde sonuçlanmıştır” ifadeleri ile grevin kazanımla sonuçlandığını vurguladı.

9 gün süren grev sonucu yıllık ikramiye sayısı 4’e çıkarıldı, hafta içi fazla çalışmalar yüzde 100 zamlı, hafta tatili çalışması yüzde 100, genel tatil ve resmi tatillerde çalışmaları yüzde 100, bayramlarda çalışmalarda ise dört (4) yevmiye olarak ödenmesi şeklinde anlaşmaya varıldı.

İkramiyeler ise; işe giriş tarihine göre belirlenecek; ilk yıl 96, ikinci yıl 108, üçüncü yıl 120 gün ikramiye olarak uygulanacak. Sözleşmenin ikinci yılında işe girenler ise ilk yılda 108 gün, ikinci yılda 120 günlük ikramiye alacaklar.

Ücret zammı; birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay yüzde 3, üçüncü altı ay yüzde 3, dördüncü altı ay yüzde 4, beşinci altı ay yüzde 3 ve altıncı altı ay yüzde 4 şeklinde oldu. Ayrıca enflasyon rakamlarının bu seviyeleri aşması durumunda eksik kalan oran ücretlere ilave edileceği açıklamada yer alıyor.

Grevin işçilerin gasp edilen haklarını geri almada ne kadar etkili bir yol olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Türkiye genelinde 9 günlük grev tekstil işverenlerini yola getirmek için yetti de diyebilriz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu