Dünya

Gezi şehitleri ailelerinden Basel’de söyleşi

Basel: Basel Gezi Direnişiyle Dayanışma Platformu tarafından organize edilen söyleşi etkinliği, 15 Ekim günü gerçekleştirildi.

Gezi şehidi Ali İsmail Korkmaz’ın anne, babası ve avukatlarının katılımıyla Basel Alevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, platform adına açılış konuşmasıyla başladı.

Platform temsilcisinin yaptığı açıklamada “halkın isyanına ve bu isyanının devleti zorladığına vurgu yapılırken, direniş karşısında acze düşen devletin saldırganlığının tüm ilerici devrimci kesimleri hedeflediğine değinildi. Buna karşı hem halkın hem de ailelerin mücadeleden vazgeçmeyecekleri” ifadeleri ile açıklama sonlandırıldı.

 

“Ali İsmail dünyanın gözü önünde öldürüldü”

Daha sonra sözü Ali İsmail Korkmaz’ın babası ve annesi aldı. Ali İsmail’den bahseden anne ve baba, Ali’nin dayanışmacı, paylaşımcı ve haksızlıklara karşı olan tavizsiz tutumuna değinerek, bugüne kadar hem şehit düştüğü zamana ve de soruşturma sürecini anlatarak, bugüne kadar kendilerini yalnız bırakmayan ve hep yanlarında olan herkese teşekkürlerini ifade ettiler.

Çocuklarının dünyanın gözü önünde dövülerek katledildiğini söyleyen anne ve babası hesabı sorulana kadar mücadelelerine devam edeceklerini söylediler.

Ali’nin anne ve babasından sonra sözü avukatları alarak dava süreci ve AİHM aşaması hakkında bilgi verdiler. Avukatlar, “Türkiye’de iç hukuk yolları tükenmeden AİHM’e başvurmalarının nedeninin, ülkede memurlar söz konusu olduğunda iç hukukun işlemediğini” söyleyerek bundan sonra hukuk mücadelesinin Türkiye ile birlikte bu zeminde de devam edeceğini ifade ettiler.

Bu konuda uluslararası desteğin önemli olduğunu dile getiren avukatlar, dava aşamalarının takip edilmesi ve heyetler gönderilmesinin önemli olduğunu belirttiler. Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğun tüm dünyaya teşhir edilmesi gerektiğini söylediler.

Avukatlar, Avrupalı parlamentoları ziyaret ederek dava dosyalarını sunacaklarını ve buralardan destek talep edeceklerini dile getirdiler.

Daha sonra sözü sırasıyla SP (Sosyalist Parti) Milletvekili Ursula Metzgear, UNIA sendikası temsilcisi Hans K. Seitiger, SP (Sosyalist Parti) Basel bölge başkanı, Zübeyr Aydar ve İnsan Hakları Derneği Türkiye masası şefi söz alarak düşüncelerini ifade ettiler. Yapılan konuşmalardan sonra soru bölümüne geçildi.

Oldukça canlı geçen soru cevap bölümünden sonra etkinliğe, 16 Ekim günü Basel Kanton meclisine yapılacak ziyaret için destek çağrısı yapılarak son verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu