GüncelManşet

(Video) Şeker toplamaya gidemeyen çocuk…

Tam 128 gün önce Okmeydanı’nda pusuya yatan bir polisin parmağının bastığı tetikten fırlayan gaz bombası fişeği ile başından yaralanmıştı kara kaşlı, kara gözlü Berkin.

Hayat dolu, direniş dolu bir sabaha uyanan 14 yaşındaki Berkin’i vurarak, ona hayatı karartanlar; 128 gündür açığa çıkarılamadı!

Berkin, bambaşka bir dünyada uyanmayı beklerken 2 bayram geçti. Her iki bayramda da Berkin’in yaşındaki çocuklar, yeni aldıkları elbiselerini giyinip şeker toplamaya gittikleri sırada başucunda Berkin’in parmağını oynatabilmesini bekliyordu ailesi. Ama Berkin’de bir değişiklik yoktu.

Bu Kurban Bayramı’nda da Elvan ailesinin ne şeker yiyecek ne de “kurban” kesecek halleri vardı. 128 gündür başucunda bekledikleri oğulları ile birlikte, onun yeniden ayağa kalkabilmesi için dua etmekle geçiyordu günleri…

 

Yüreğimiz seninle Berkin…

Elbette sadece Elvan ailesi değildi Berkin’in yeniden şeker toplamasını isteyen… Yüz binlerce kişi de Elvan ailesi ile birlikte Berkin’in yeniden ayağa kalkmasını bekliyor ve bayramı Berkin’in burukluğuyla geçiriyordu.

Dün (15 Ekim) Kurban Bayramı’nın ilk günüydü.

Elvan ailesinin ziyaretçileri vardı elbet. Annenin, kendisine Berkin’in durumu sorulduğunda akan gözyaşlarında bayramın acısı vardı. “Artık dayanamıyorum” diyordu anne Gülsüm Elvan, “Dayanamıyorum abi. Onun arkadaşları şeker topluyor şimdi” diyordu ağlayarak.

Baba Sami Elvan’ın isyanı, anneninkinden çok da farklı değildi. “Bize hastaneyi mekan ettiler. Bunu yapanlar da o sokakta polisin olmadığına dair raporlar geldi elimize. Berkin’in üstündeki gazlar nereden geldi? Başka bir ülkeden mi yağdı üstüne? Berkin’i başka birileri mi vurdu? Sadece bunu merak ediyorum. Berkin’i vuran katilin de bulunmasını istiyorum. İnşallah bunun hesabını birlikte soracağız” diye soruyordu baba. Hem de Gezi direnişçilerinin hala gönlünün bir kısmının Berkin’le olduğunu bilerek…

 

Taksim Dayanışması’ndan Elvan ailesine ziyaret

Bugün ise Taksim Dayanışması ve İstanbul’un birçok yerinde düzenlenen forumlardan gelen çok sayıda kişi, Berkin için Okmeydanı Hastanesi önünde bir araya geldi ve Elvan ailesini ziyaret etti.

Dayanışma adına konuşan Gürkan Akgül, “Daha güzel ve coşkulu bir bayramı, Berkin’le birlikte kutlamak isterdik. Biz inanıyoruz ki, başka bir hayat, başka bir dünya özlemi gerçekleşecek” dedi.

Gülsuyu’nda çetelerin saldırısı sonucu yaralanan Gökhan Aktaş‘ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret ettiklerini söyleyen Akgül, Gezi direnişinde yaşamlarını yitiren Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert’in de ailelerini ziyaret edeceklerine anlattı.

 

Berkin için Grup İsyan Ateşi tarafından hazırlanan türkü:

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=tP74izpdAEE{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu