Güncel

Gezi tutsaklarının aileleri doktorları protesto etti

İstanbul: 18 Haziran günü gözaltına alınan Gezi tutsaklarının aileleri gözaltına alınanlardan zorla tükürük örneklerinin alınmasını, gözaltında yapılan şiddeti protesto etmek için bugün 13.00’de Haseki Hastanesi önünde eylem yaptı.

Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri “Gezi şehitleri, gazileri, tutsakları onurumuzdur” yazılı pankart açarak “İşkenceci devlet hesap verecek”, “Gezi tutsakları onurumuzdur”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” vb sloganlar attı.

Basın açıklamasından önce Gezi tutsaklarının yakınları ve gözaltında zorla tükürük örneği alınanlar gördükleri işkenceyi anlattı.

Söz alan 71 yaşındaki  İsmet Yurtsever gözaltı sürecini anlatarak gözaltın polisler tarafından darp edilerek tükürük örneği alındığının, bunun insanlık haklarına aykırı olduğunu dile getirdi.  Yurtsever, ağır hasta olduğunu söylemesine rağmen üzerine çullanan polislerin, doktorların da çenesini zorla açarak isteği dışında tükürük örneği alındığı belirterek doktorlardan şikâyetçi olacağını söyledi.

Yine ESP Esenler İlçe Başkanı Cemil Yıldız “Ben doktorlara tükürük örneği vermek istemiyorum, bu insanlık hakkıma saldırıdır dedim, polis ise ‘ben alırım dedi’ zorla benden tükürük örneği alındı” diyerek doktorlardan şikâyetçi olacağını dile getirdi.

Ailelerin konuşmalarından sonra Avukat Berna Yüksekdağ basın açıklaması yaptı. Yüksekdağ, gözaltına alınan herkesten zorla tükürük örneği alındığını, bunun bir kural haline getirildiği hatırlatarak başladı açıklamasına. Şiddet uygulayarak tükürük örneklerinin alınmasının insanlık onuruna, hakkına saldır olduğu gibi, Evrensel Hukuk kurallarına, tıp kurallarına aykırı olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, soruşturma kapsamında dosya için böyle bir işlemin olmadığını sözlerine ekleyerek emniyetin keyfi olan uygulamalarını teşhir etti.

Basın açıklaması ailelerin doktorlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurması ile sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu