GüncelManşet

Gizli belgede Türkiye’ye terör desteği suçlaması

H. Merkezi: Alman hükümetinin Türkiye’yi “Orta ve Yakındoğu”da İslamcı ve terörist örgütlerin uzun yıllardır destekçiliğini yapan bir ülke” olarak sınıflandırdığı iddia edildi.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD’nin haberinde, Alman İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin bir soru önergesine verdiği ve “gizli” olarak sınıflandırılmış yanıtına yer verildi. Yanıtta Alman güvenlik makamlarının Türkiye’deki iktidar partisi AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır’daki Müslüman Kardeşler gibi örgütlerle “ideolojik yakınlığı” bulunduğu görüşünü ilettiği belirtildi. Müslüman Kardeşler’in yanı sıra Hamas ve Suriye’deki silahlı İslamcı muhalefetle olan ilişkilere de dikkat çekildi.

ARD’ye göre İçişleri Bakanlığı’nın yanıtında, “İktidar partisi AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır’daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye’deki silahlı İslamcı muhalefete yönelik çok sayıda dayanışma mesajı ve destek eylemleri, Müslüman Kardeşler ile ideolojik yakınlıklarına işaret etmektedir” denildi.

“Merkezi eylem platformu”

ARD’nin haberine göre İçişleri Bakanlığı’nın belgesinde, “Ankara’nın özellikle de 2011 yılından beri adım adım İslamileşen iç ve dış politikasının sonucu olarak Türkiye, Orta ve Yakındoğu bölgesindeki İslamcı örgütlerin merkezi eylem platformu haline gelmiştir” ifadesi yer aldı. İçişleri Bakanlığı’nın, bu değerlendirmelere “devlet çıkarları gereği”, resmi yanıtın kamuya açık bölümünde yer verilemeyeceği notunu düştüğü de kaydedildi.

ARD, böylece Alman hükümetinin resmi olarak ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir terör örgütü arasında doğrudan ilişki kurduğu değerlendirmesi yaptı. Hamas, 2013 yılından bu yana AB’nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. İçişleri Bakanlığı yanıtının, Alman istihbarat birimlerinin değerlendirmelerine dayandığı belirtiliyor.

“Eleştirilerinin bir teyidi”

Sol Parti Federal Meclis Grubu da soru önergesine gelen yanıtın, Türkiye politikalarına yönelik eleştirilerinin bir teyidi olduğunu savundu. Sol Parti dış politika sözcüsü Sevim Dağdelen, Alman hükümetini, dışarıya karşı Türk hükümeti ile ilgili olumlu bir tablo çizerek kamuoyunu aldatmakla suçladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu