Güncel

Gözaltında kayboldu, kemikleri bulundu

H. Merkezi: 1995 yılında Dargeçit İlçe Jandarma tarafından evden alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan 14 yaşındaki Seyhan Doğan’ın yıllar önce Dargeçit’te bir kuyuya atıldığı ortaya çıktı.

İlçe jandarma ekipleri tarafından 9 kişiyle gözaltına alınan Seyhan Doğan ve 7 kişiden bir daha haber anlamadı. Cumartesi Annesi olan Asiye Doğan ve baba Ramazan Doğan yıllarca oğullarını aradılar ama bulmaya ikisinin de ömrü yetmedi. Anne 2000 yılında, baba 2010 yılında hayata veda ettiler.  

Ailenin talebi üzerine anne, baba ve oğul Doğan’ın kemiklerini bir araya getirilecek. İstanbul’da bulunan mezarlardan çıkarılan anne Asiye ve baba Ramazan Doğan’ın kemikleri oğullarının yanına konulmak üzere Dargeçit’e götürülüyor.

Konuyla ilgili olarak İnsan Hakları Derneği Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, İHD Mardin Şubesi’nde bugün açıklama yaptı. Kuzu açıklamada; “1995 yılında Dargeçit İlçesi’nde gözaltında kaybettirilen ve kemikleri Dargeçit Bağözü’nde bir kuyuda bulunan küçük Seyhan Doğan’ın adli tıp raporu sonucu kimliğinin kesinleşmesi üzerine naaşı, İstanbul’dan getirilecek olan annesi Asiye ve babası Ramazan Doğan’ın naaşlarıyla beraber Dargeçit İlçesi’nde toprağa verilecektir. Kürtlere karşı devlet tarafından işlenmiş olan insanlık suçunun en somut delili olan bu olayın faillerinin hala dışarıda olması, Dargeçit İlçesi’nde 1993-1996 yıllarındaki tüm faili meçhul cinayetlerden sorumlu Mehmet Tire’nin iktidar partisi tarafından üyeliğe kabul edilmesi ise düşündürücü ve aynı zamanda ürkütücü bir durumdur. İHD olarak 1993-1996 yıllarındaki devlet konseptinin kamuoyuna açıklanmasını, konseptin uygulayıcılarının askeri ve sivil ayakları dahil olmak üzere tamamının yargı önüne çıkarılmasını, yargısız infaz soruşturmalarının bir an önce neticelendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu