GüncelKadınUncategorized

Gülsüm Ağaoğlu için kart atma eylemi gerçekleştirildi

Tutsak HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu için arkadaşları ve avukatı tarafından kart atma eylemi düzenlendi. Burada konuşan HDP Ankara Milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu ise, iktidara yönelik şunu söyledi; “Onları susturmayacağız, adil yargılayacağız”

H. Merkezi: Gülsüm Ağaoğlu’nun arkadaşları ve avukatı, tutsak Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu’na kart atma eylemi düzenledi. Yeni Demokrat Kadınların(YDK) da katıldığı eylemde, “Gülsüm Ağaoğlu’na özgürlük” pankartının açılmasının yanı sıra Ağaoğlu’nun fotoğrafları da taşındı.

“Kadınlar tutuklandıktan sonra çok çabuk yalnızlaştırılıyor”

İlk olarak sözü feminist aktivist Nimet Tanrıkulu alarak, Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde kutlanan Newroz’da gerçekleştirdiği bir konuşma sebebi ile tutuklanan Gülsüm Ağaoğlu için bu meydanda açıklama yapacaklarını söyledi. Kadınların tutuklandıktan sonra çok çabuk yalnızlaştırıldığına da dikkat çeken Tanrıkulu, 67 gündür tutuklu olan Gülsüm Ağaoğlu’nun sesi olabilmek için bir kez de sokakta buluştuklarını kaydetti.

“Onları susturmayacağız, adil yargılayacağız”

Tanrıkılu’nun ardından HDP Ankara Milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu’da söz alarak, “Gülsüm bizim en güzel renklerimizden biri ve hep öyle olarak kalacak. Fotoğraflarında, hayvanseverliğinde, kedilerinde, doğaseverliğinde, gördüğünüz her şeyiyle değerli ve renkli bir dostumuz. 80’li yıllardan beri beraber mücadele içinde olduğum bir arkadaşım. Tutuklanması hiç şaşırtıcı değil, herkese olduğu gibi konuşmalar nedeniyle tutuklu” dedi. “24 Haziran sonrasında tüm arkadaşlarımızı yanımıza alacağız” diye konuşan Kerestecioğlu, iktidara yönelik “Onları susturmayacağız, adil yargılayacağız” diye konuştu.

 

“Gülsüm Ağaoğlu ve tüm siyasetçi kadın tutsalar serbest bırakılsın”

Gülsüm Ağaoğlu’nun arkadaşları ve avukatı adına açıklamayı araştırmacı-yazar Necmiye Alpay okudu. Alpay konuşmasına, “67 gündür tutuklu bulunan Gülsüm Ağaoğlu’na özgürlük” diyerek başladı. Alpay, feminist, barış aktivisti ve HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu’nun 21 Mart 2018’de Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde Newroz kutlamaları sırasında yaptığı konuşma nedeniyle gözaltına alınıp tutuklandığını belirtti.

Gülsüm Ağaoğlu’nun Tekirdağ Hapishanesi’ne götürüldükten sonra yaşadıklarını aktaran Alpay; “On beş gün süresince havalandırmaya dahi çıkarılmadan tek başına hücrede tecrit koşullarında kaldı. Gülsüm şeker, tansiyon hastalıklarının da neden olduğu kimi rahatsızlıkları nedeniyle 30 yakın ilaç kullanıyordu. En temel insani ihtiyaçlarıyla birlikte ilaçlarına erişmekte de zorluklar yaşadı. Gülsüm yalnız kalmak istemediğini için avukatı aracılığı ile Tekirdağ Cezaevi’nden sevkinin yapılmasını istedi. Avukatının girişimleri sonucunda Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevki yapıldı. Gülsüm şimdi Miraz bebekle birlikte özgürlüğe kavuşmayı bekliyor.”

OHAL’le birlikte düşünce ve ifade özgürlükleri üzerinde daha da ağırlaşan baskılarla, çok sayıda muhalif kadının özgürlüğünden yoksun bırakılmakta, siyaset yapma ve dünyayı iyileştirme ve değiştirme haklarının ellerinde alınmakta olduğuna dikkat çeken Alpay, ”Hukukun hiçbir şekilde gözetilmediği yargılamalarda en küçük bir muhalif söz örgüt propagandası olarak nitelendirilmekte ve yıllarca hapis cezası istenmektedir. Gülsüm Ağaoğlu’nun barışa ilişkin düşüncelerini aktardığı Newroz konuşması örgüt propagandası yapmakla suçlandığı iddianameye kaynak oluşturmaktadır” diye konuştu.

Barış, demokratik hak ve özgürlükler için mücadele ettiği için tutuklanan Gülsüm Ağaoğlu ile birlikte tüm siyasetçi kadın tutsakların serbest bırakılmasını isteyen Alpay, “17 Ağustos 2018’de görülecek davada Gülsüm’le yan yana dayanışma içinde olacağız Gülsüm’le birlikte barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. İnsanların doğanın ve tüm canlıların haklarının korunduğu, mutlu eşit ve özgür bir dünya için mücadele edeceğiz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu