Güncel

Hapishanelerde baskı ve işkenceye son!

İstanbul: İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul binasında, Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL uygulamalarının hapishanelerdeki devrimci tutsakları hedef alması, yoğun işkence ve baskı ortamına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

YDAB adına konuşan Kıvılcım Arat hapishanelerdeki devrimci tutsakların durumu hakkında tedirgin olduklarını ve siyasi tutsakların cenazeleri çıkma ihtimalinden bahsetti. Devrimci tutsakların vücutlarında morluklar olduğu sünger odalarda ağır işkenceler yaşadıklarına değindi. Tutsakların yanında olduklarını onların sesi olacaklarını diğer devrimci, demokrat, ilerici, yurtsever kurumlar ile bu konuda görüşmelerin yapıldığını ve somut önlemler almak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Nazi kamplarına dönüştürülmüş hapishaneler

YDAB adına basın metnini okuyan Ali Bölükbaş,  “15 Temmuz darbe girişimi sonrası hayata geçirilen OHAL ile birlikte 12 Eylül sürecini aratmayacak boyutta sistematik işkence ve baskı politikaları hayata geçirilmiştir. Bu süre zarfında devletin gözaltı ve

tutuklama terörüne maruz kalan yüzlerce devrimci ve ilerici keyfi bir şekilde sistematik işkencelere maruz kalmıştır” dedi. Ardından F tipi hapishanelere ilişkin konuşan Bölükbaş, “Sincan ve Bolu F tipi başta olmak üzere onlarca hapishanede devrimci tutsaklar envai çeşit işkenceler eşliğinde Tekirdağ ve Edirne hapishanelerine sürgün edilmiştir. Somut durumda Tekirdağ ve Edirne başta olmak üzere devrimci tutsakların kaldığı hapishaneler Nazi toplama kamplarına dönüştürülmüş durumdadır” dedi. Bölükbaş, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi için, “Sistematik baskı ve işkencenin en pervasız yaşandığı yerlerden birisidir. Hapishane idaresi tarafından oluşturulan 12-13 kişilik özel bir ekiple devrimci tutsaklara sistematik işkence uygulanmaktadır. Bu saldırı ve işkenceler eşliğinde bazı devrimci tutsakların kolları ve parmakları kırılmış durumdadır. Kalmakta olan çocuklarımızın yoldaşlarımızın yaşamlarından ciddi derecede endişe duymaktayız. Tam olarak ne yaşandığını kimse bilmemektedir. Bu doğrultuda aileler ve avukatlar başta olmak üzere çeşitli demokratik kitle örgütlerinden oluşacak bir heyetin acil olarak Tekirdağ’ a giderek yaşananlara müdahale etmesi ve bilgi alması gerekmektedir. Bütün bu kurumları bu anlamda acil olarak harekete geçirmeye çağırıyoruz” dedi.

Bölükbaş son olarak, “Başta tutsak aileleri olmak örgütlenmeleri olmak üzere bütün devrimci, demokratik, ilerici kurumları ve kamuoyunu duyarlı olmaya ve devrimci tutsaklara uygulanan sistematik işkence ve baskılara karşı müdahale etmeye çağırıyoruz” diyerek konuşmasına son verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu