Güncel

İHD Gezi Eylemlerinin Bilançosunu Açıkladı

H.Merkezi: İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi 27 Mayıs’ta başlayan Taksim Gezi Parkı eylemlerinde yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı raporu açıkladı.

İHD Genel Merkezinde 26 Haziran günü yapılan basın toplantısına İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Genel Sekreteri İsmail Boyraz, İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül ve Gündem Çocuk Derneği üyeleri katıldı.

İHD’nin eline ulaşan bilgilere göre, polisin saldırısı sonucu 7 bin 681 kişinin yaralandığı ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi. Eylemler boyunca toplam 2 bin 841 kişinin gözaltına alındığı ve 70 kişinin tutuklandığı dile getirildi. Basın açıklaması öncesi konuşan İHD Genel Başkanı Türkdoğan, Gezi Parkı sırasında polis kurşunuyla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ü vuran polisin savcılık tarafından serbest bırakılmasına tepki göstererek, “Bu kadar basit gerekçeyle sonuçlanamaz. Ethem davasının takipçisi olacağız. Hiçbir şekilde bu cezayı kabul etmiyoruz” dedi.Türkdoğan, ardından Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşanan hak ihlallerinin raporu açıkladı.

Raporda, 20 Haziran 2013’te Türk Tabipler Birliği’nin Gezi Parkı direnişinde 13 ilde yapılan eylemlerde 4 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam 7 bin 832 kişinin yaralandığına yer verildi.

Gezi Parkı eylemlerinde ateşli silahların kullanıldığına da yer verilen raporda, “Ankara’da eylemlerde ortaya çıkan kamera kayıtları sonucu kimliği gizlenen bir polis memurunun silahından çıkan kurşunla ağır yaralanan Ethem Sarısülük adlı işçinin beyin ölümü 12 Haziran 2013’te gerçekleşti. Sarısülük’ün vurulma anı kameralara yansıdı. Sarısülük’ün ölümünün ardından 15 Haziran günü Kızılay Meydanı’nda gerçekleştirecek anma törenine izin verilmedi. Polisin şiddetli müdahalesi ile karşılaşan kişiler tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıtıldı” denildi. Raporda, eylemler sırasında 5 kişinin yaşamını yitirdiğine vurgu yapılarak, yaşamını yitirenlere ilişkin şunlar belirtildi:

4 Kişi Polisin Müdahalesiyle Hayatını Kaybetti

Raporda yaşamını yitirenler hakkında şu ifadeler yer aldı:”Mehmet Ayvalıtaş, 2 Haziran’da İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde, bir otomobilin bütün uyarılara rağmen durmayarak, TEM otoyolunda gösteri yapan kitlenin arasına dalması nedeniyle hayatını kaybetti. Abdullah Cömert (22), 3 Haziran’da Hatay’ın Armutlu Mahallesi’nde başına gaz bombası fişeğinin çarpması sonucu yaralanmış ve Antakya Devlet Hastanesi’nden yaşamını yitirmiştir. İrfan Tuna (47), 5 Haziran’da Ankara Kızılay’daki polis müdahalesi sırasında bölgede bulunan bir dershanede temizlik görevlisi olarak çalışan İrfan Tuna, göz yaşartıcı gaza bağlı kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Ethem Sarısülük (26), 1 Haziran’da Ankara Kızılay’daki protesto gösteri sırasında bir polis memuru tarafından başından vuruldu. Ethem’in beyin ölümünün gerçekleştiği haberi 13 Haziran 2013 günü akşam saatlerinde açıklandı.

İl İl Hak İhlalleri

*İstanbul: 21 ağır 4 bin 478 yaralı. Bir ölüm, dört kişinin hayatı tehlikesi sürüyor. 6 kişi kırıklı kafa travmasına uğradı. 6 kişi gözünü kaybetti.

*Ankara: 21 ağır bin 539 yaralı. Bir ölüm. 7 kırıklı travması, 4 görme kaybı.

* İzmir: 2’si ağır 800 yaralı.

*Antakya: 1 ölüm, 6’sı ağır 162 yaralı, 5 kafa travması.

* Eskişehir: 2 yoğun bakım, 3 kişinin hayati tehlikesi devam ediyor. Toplam 300 yaralı.

*Muğla: 1 ağır, 50 yaralı.

*Mersin: 1 ağır, 17 yaralı.

*Bursa: 1 kafa travması, 2 yaralı.

*Balıkesir: 155 yaralı.

*Kocaeli: 10 yaralı.

*Antalya: 1 ağır, 150 yaralı.

*Rize: 8 yaralı.

*Toplam: 4 ölü, 63’ü ağır olmak üzere 7 bin 681 yaralı

İHD’nin hazırladığı rapor 27 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında yaşanan hak ihlallerini içeriyor. 24 Haziran’dan sonra devam eden eylemlere polis, gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Öte yandan raporda İstanbul Avcılar’da polisin attı gaz bombaları sonucu yaşamını yitiren Zeynep Eryaşar yer almıyor. Polisin gözaltı işlemi yapmadığı, yaralanan çok sayıda insanın gözaltı korkusuyla hastanelere gitmediği ve Avcılar örneğinde olduğu gibi yaşamını yitiren birçok insanın basına yansımadığı düşünüldüğünde gerçek rakam çok daha büyük.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu