Güncel

(Son Dakika) Lice’de asker halka kurşun yağdırdı!

H. Merkezi: Amed’in Lice ilçesinde karakol yapımını protesto eden halkın üzerine ateş açıldı. Saldırı sonucu Medeni Yıldırım isimli bir kişi yaşamını yitirdi.

Basına yansıyan haberlere göre, bugün öğlen saatlerinde yaşanan olayda Lice ilçesi Hêzan (Kayacık) köyünde karakol yapımını protesto eden köylülere Kayacık Karakolu’na bağlı askerler tarafından açılan ateş sonucu 8 kişi yaralandı.

Saldırıda yaralanan 3’ü ağır 5 kişi Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ağır yaralananlardan Medeni Yıldırım kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Yaralan diğer 5 kişinin isimleri ise şöyle: Ramazan Çakır, Veysi Özmen,Salih Bedirxan, Mehdi Aslan ve 16 yaşındaki Ronida Pervane. Karakol yapımını protesto eden halkın alandan uzaklaşmamasını gerekçe gösteren askerler halkın üzerine ateş açtı.

Köylüler karakol inşaatında kullanılan iş makinelerini ve çadırlar ateşe verdi, askerlere taşlarla karşılık verdi. Yaşananların ardından, İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Lice Alay Komutanlığı’ndan bölgeye zırhlı araç ve asker takviyesi yapılırken, bölgeye Özel Harekat Timlerinin de gönderildiği yansıyan haberler arasında. Saldırıyı duyan çok sayıda insan Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nda bir araya geldi. Yaralıların götürüldü Lice Devlet Hastanesi önüne halk akın etti.

Bölgede gerginlik sürüyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu