Güncel

İHD Hasta Mahpus Kılıç’ın sevk edilsin

İstanbul: İHD İstanbul Şube Cezaevi komisyon, hapishanelerdeki hak ihlallerine ve hasta tutsakların sağlık durumuna dikkat çekmek için yaptığı “F” oturması eyleminin 74. 17 Ağustos günü Galatasaray Lisesi önünde yapıldı.

Eylemde sık sık, “Tecrit işkencesine son”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganları atıldı.

Eylemde basın açıklamasını İHD üyesi Hulusi Zeybel yaptı. Zeybel konuşmasında, sağlıklı koşullarda tedavi edilecekleri durumda hayata dönebilecek hasta mahpusların tedavilerinin engellenerek ölüme tek edildiklerini belirtti. “Hapishanelerde sağlığa ulaşımın önündeki engeller kaldırılmalıdır. Ve ağır hasta mahpuslar derhal tahliye edilmelidir” diyen Zeybel konuşmasının devamında, hasta mahpus Memdum Kılıç’ın durumuna dikkat çekti. Akciğer yetmezliğinden kaynaklı solunum cihazına bağlı yaşayan ve sağlık raporunda da yalnız İstanbul, Ankara ve İzmir’de tedavi görebilir denilmesine karşın Kılıç’ın Edirne’ye sürgün edildiğini belirten Zeybel, mahpusun ayrıca hayati tehlikesi olduğunu aktardı. Kılıç’ın yazdığı mektuptan, “Hastalığımda yaşanacak bir olumsuzluk ve ölüm halinde Adalet Bakanlığı sorumlu olacaktır” sözlerini aktaran Zeybel, Memduh Kılıç’ın tedavisi için İstanbul’a sevk edilmesi gerektiğini ve sevkinde ring aracıyla değil, ambulansla yapılması gerektiğini belirtti. Kılıç sözlerini hasta mahpusların yaşama hakkına saygı gösterilmesini ve serbest bırakılmasını isteyerek tamamladı.

Eylem 75. “F” oturmasında buluşmak üzere sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu