Güncel

Kısa bir film (Berkin Elvan’ın hayatı) #DirenBerkin

Adı Berkin soyadı Elvan, babası Tokatlı annesi Dersimli. Berkin ortaokul a gidiyordu. Okulda haylaz, bir o kadar da canlı Berkin. Arkadaşlarına ve sevdiklerine değer veren 14 yaşında bir yürek. Berkin koşmayı, top oynamayı çok sever. Ablalarını inadına sinir eden, fakat bir o kadar da ablalarına düşkün. Film izlemeyi çok sever fakat filmin arasına giren reklamları sevmez.

Berkin sabah kahvaltı yapmak için ekmek almaya gittiği yerde, gaz duman ve ses Berkin kendini o sesin içinde yerde bulur. Sonra mı?

Filme kısa bir reklam arası

Sonrası; Berkin’in hayatı kısa bir reklam arasına girer. Berkin ekmek almaya gittiği yerde başına polisin bilerek attığı gaz kapsülü sonucu kafasından vurulur.

Berkin Elvan şu anda Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğum bakım ünitesinde. 14 yaşındaki kara oğlan hastanede yaşam mücadelesi veriyor. İşte Berkin’in 14 yıllık yaşamı ve yaşayacak yılları arasına giren mecburi reklam. Nasıl bir reklam arası mı? Aslında hepimizin bildiği yaşadığı ve hissettiği polis terörü. Polis terörü Ethem’in, Mehmet’in, Ali İsmail’in, Abdullah’ın, yaşamlarına giren mecburi reklam arası.  Ama Berkin bu reklamı kısa bir reklam arasına çevirip hayatına kaldığı yerden devam edecek. Hem de daha güçlü daha azimli.

Kısa bir arada Berkin’in durumu 

Bugün Berkin Elvan’ın durumu hakkında babasından bilgi aldık. Baba Berkin’in durumu hala aynı olduğunu belirtti. Doktorların verdikleri bilgilere göre; Berkin’in durumu % 50 iyiyken % 50 de tehlikeli. Berkin’in kafasındaki hasar % 40 oranında, bu da hasarın ciddiyetinin bir göstergesi. Berkin önceki günlerde de belirttiğimiz gibi ani refleksler yapmaya devam ediyor. Ellerini ayak parmaklarını oynatıyor. Ama bilinçli yaptığı bir şey değil.

Berkin vurulalı bugün (17.08.013) tam 63 gün oldu. Berkin Elvan 63 gündür yoğum bakımda direniyor o yoğum bakımda ölüme karşı dururken, savaşırken ailesi dışarıda umutla onu bekliyor. Umudun hiçbir zaman tükenmediğini en iyi biz biliriz. En umutsuz anlarda bile insan direncinin umuda nasıl dönüştüğünü en iyi bizler gördük. Biz umudu tanıyanlar Berkin’in savaşma azmini, ölüme pabuç bırakmayacağını biliyoruz. Diren Berkin, umudu yarınlarda büyütmek için diren…

#DirenBerkin

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu