Güncel

HDK Mısır’daki katliamı kınadı

İstanbul: HDK İstanbul İl Meclisi, Bebek’te bulunan Mısır Konsolosluğu önünde basın açıklaması yaparak Mısır’da yaşanan katliamı protesto etti.

Basın açıklamasını HDK İl Yürütme Kurulu üyesi Cemal Çapan okudu. Yapılan açıklamada; “Mursi’yi Sisi’yi değil Mısır halkını ve onurlu mücadelesini destekliyoruz” denilerek Mısır halkının, Tahrir Meydanını doldurarak 30 yıllık diktatör Hüsnü Mübarek’i devirdiği hatırlatıldı. Çapan, halkın mücadelesiyle sistemi tekrar zora sokmasını önlemek için Müslüman Kardeşler’in eliyle kontrol altına alınmak istendiğini belirterek, bu nedenle Mursi’nin başa getirildiğini belirti.

“Emperyalist güçler ve bölgenin diğer emek ve demokrasi düşmanı iktidarları da Mısır’daki kamplaşmayı körüklüyor. Bu gelişmelerden ve iktidar kavgasından en çok emek, barış, demokrasi ve özgürlük isteyen Mısır halkı zarar görüyor” dedi ve ardından kendi ülkesinde halka karşı polis şiddeti başta olmak üzere her türlü anti-demokratik uygulamayı reva gören AKP Hükümeti’nin, darbeci Sisi’ye karşı dillinden düşürmediği ‘demokrasi’ ve ‘özgürlük’ söylemlerini samimi bulmadıklarını, AKP Hükümeti’nin Rojava’yı, Lazıkiye’yi, Bahreyn’i, Beyrut’u hala görmezden geldiğini söyledi.

Darbeci Sisi ve Mursi’yi değil, Mısır halkının onurlu mücadelesini desteklediklerini vurgulayan HDK İstanbul İl Meclisi, Mübarek ve Mursi’yi deviren Mısır halkının Sisi’yi de devireceğini inandıklarını belirtti. Açıklama sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu