Güncel

HDP Amed mitinginde yüz binler buluştu

Amed'te HDP'nin seçim mitingine yüz binlerce kişi katıldı. Mitingin yapıldığı İstasyon Meydanı dolup taştı, binlerce kişi alana giremedi. Halkın yoğun tepkisi üzerine polis kontrol noktaları 50 metre geriye çekti.

H.Merkezi: Amed’te HDP’nin seçim mitingine yüz binlerce kişi katıldı. Mitingin yapıldığı İstasyon Meydanı dolup taştı, binlerce kişi alana giremedi. Halkın yoğun tepkisi üzerine polis kontrol noktaları 50 metre geriye çekti.

Bakırköy’de olduğu gibi polis Amed’te de “yoğun güvenlik” almak isterken kitlenin tepkisiyle polis kontrol noktalarını geriye çekti. Yine Bakırköy’de olduğu gibi Amed’de alanda sinyal kesici yerleştiren polis, canlı yayın aracının yayınını durdururken tutsak cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın maskelerine de el konuldu.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Mehmet Şerif Çamçı’nın açılış konuşmasının ardından milletvekilleri ve adaylar konuştu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yanı sıra Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve bütün politik tutsakları selamladı.

Bölgede son 3 yılda yaşanan yıkımı anımsatan Yiğitalp, “Onların Türkiye halklarına tek vaadi ölüm ve yoksulluk. Amed halkı olarak, yaşamdan, yaşatmaktan ve demokratik siyasetten yanayız” dedi.

Ahmet Şık: “Bu güzel bir karşılama, birlikte güçlüyüz”

Amed’teki mitinge giden HDP İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık ise “Bu meydan bombalar gördü. Bu meydan en büyük acılarla sarsıldı. Bu meydandan yükselen çığlıklar hâlâ havada asılı duruyor. Bu meydanda yitirdiğimiz canlarımız var. Bu meydanda o canların sesi, sözü var. Ancak, bunca kötülüğe, bunca acıya rağmen hoş bulduk. Bu ne güzel bir karşılama” dedi. “Berkinler, Ali İsmailler bir yanımızda Ceylanlar, Uğurlar var. Birlikte güçlüyüz, geçmiştekinden daha da güçlüyüz” diyen Şık, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksedağ ile tutsak milletvekillerine selam gönderdi.

“Bir kişiyi, o diktatör özentisini göndermemiz yetecek” diyen Ahmet Şık, HDP daha çok vekille meclise taşındığında hepsinin birden tarihin çöplüğüne gideceğini söyledi.

Şık, “Halkların arasına örülmüş yalan duvarlarını yıkmanın, onların yerine barış köprüleri kurmanın zamanı geldi. Bu ülkenin barışa ve özgürlüğe inanan insanları, bir dediği bir dediğini tutmayan bu diplomasız başkomutan bozuntusuna tek bir mühürle tezkeresini verecek” diye konuştu.

Pervin Buldan: “Amed 24 Haziran’da AKP’yi sandığa gömecek”

Ardından alkış ve zılgıtlar eşliğinde sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Sizler kararınızı vermişsiniz zaten, hazırlığınızı yapmışsınız zaten. 24 Haziran AKP’yi ve Erdoğan’ı sandıklara gömeceksiniz” diye konuşmasına başladı.

Buldan, “3 yıl önce bu meydanda 5 Haziran tarihinde bu kadar büyük bir kitlenin içine bomba attılar ve 5 insanımız yaşamını yitirdi. Ancak gördüler ki o patlayan bombaların yerine insanlar sel oldu aktı. Çünkü bizler acılarımızı unutmayız, bizler tarihimizde yazılan ve bize reva görülen hiçbir acıyı unutmayız. Kürt halkı geçmişini unutmaz, Kürt halkı acısını unutmaz, Kürt halkı Sur’u unutmaz, Cizre’yi unutmaz, Suruç’u unutmaz” diye konuştu.

“Bu devran dönecek”

Diyarbakır halkının Suruç’a, Sur’a, Gever’e, Demirtaş’a sahip çıktığını gösterdiğini kaydeden Buldan, “Gelip burada ‘bu ülkede Kürt vatandaşlarım var ama Kürt sorunu yoktur’ diyen zihniyet bugün sizin yüzünüze nasıl bakacak? İstanbul’da kurdukları ittifakla, yanlarına aldıkları Tansu Çiller’le, Mehmet Ağar’la, Sedat Peker’le bir kez daha gösterdiler ki Kürt halkına karşı düşmanlıkları devam ediyor. Kürt sorununu görmek istiyorlarsa yanlarına aldıkları Tansu Çiller’in yüzüne baksınlar. O Tansu Çiller ki o Mehmet Ağar ki 90’lı yıllarda asit kuyularında insanlarımızı diri diri katledenlerdir. O kurdukları ittifakın içerisinde Susurluk ittifakı vardır. Bir kurtlar sofrası kurdular, kurtlar sofrasında Türkiye’yi 90’lı yıllara geri götürmenin kararını aldılar. Ancak biz buna izin vermeyeceğiz. Türkiye halkları asla bir daha 90’lı yıllara gidilmesine izin vermeyecek. Bu ülkede zulümden, ölümden, kandan ve gözyaşından başka 16 yıllık iktidarlık döneminde bu ülkeye bir şey getirmeyen AKP Hükümeti, 24 Haziran’da elveda diyecek, onlara güle güle diyeceğiz” diye konuştu.

AKP’nin savaştan başka bir şey vadetmediğini söyleyen Buldan, “İnanın bu devran dönecek. Bu ülke hak ettiği bir yaşamda, Türküyle Kürdüyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, Ermenisyle, Süryanisiyle, kadınıyla, genciyle bir arada eşitçe mutlaka buluşacaktır. Bu tarih uzak değildir, 24 Haziran sonrasıdır. 25 Haziran’da AKP’siz bir ülkeyi sizlere armağan edeceğiz” dedi.

Buldan, “AKP’siz bir ülkeyi yönetmenin zamanıdır” dedi ve son 4 günde daha fazla çalışma ve sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu