Güncel

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Didim Cemevi’ni ziyaret etti

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Aydın ili adayları da dahil olmak üzere pek çok milletvekili adayı ile birlikte Didim ilçesindeki Cemevi'ni ziyaret etti. Partizan'da Cemevi ziyaretine katıldı.

Aydın: Seçim çalışmalarına hız kesmeden devam eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Aydın’da Cemevi ziyareti gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Aydın ili adayları Ferhat Tunç ile Ayfer Demirel ve diğer adayların katılımı ile Aydın’ın Didim ilçesindeki Cemevi’ni ziyaret etti.

Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, erken seçim kararını eleştirerek, “Parlamenter sistemin devam etmesi yönünde ağırlıklı görüşlerin olduğu bir dönemde baskın seçim tarihini önümüze koydular. Bu baskın seçim tarihi elbette ki AKP’nin bu ülkeyi yönetemediğinin bir göstergesidir. AKP Hükümeti bu ülkeyi yönetemediği için 24 Haziran’da baskın seçim kararı almak zorunda kalmıştır. 16 yıldır bu ülkeyi yönettiler ancak bu ülkeyi bir uçurumun kenarına getirdiler” dedi.

Hukuksuzluğun, bu ülkede yaşayan her inana, her kesime, her mezhebe ve her kimliğe nasıl yaklaştığını gördük diyen Buldan; Dersim, Çorum, Maraş, Sivas, Roboski ve Gazi katliamını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade etti.

“16 yıldır neredeydiniz?”

Bu ülkede farklılıkların var olabilmek adına uzun bir mücadele verdiğini hatırlatan Buldan, “Ancak Alevileri ve inançlarını bu ülkede bir tehdit olarak gördüler, Cemevlerinini ibadethane olmasına karşı çıktılar, bu ülkede yaşayan Alevilerin hakkı kabul edilmiyorsa biz Sünniler olarak kendi haklarımızdan feragat edebiliriz. Yeter ki Alevi toplumu kendi hakkını elde edebilsin” dedi. HDP’nin mecliste Aleviler ile ilgili verdiği soru önergelerinin ve kanun tekliflerinin AKP’nin oyları ile engellendiğini belirten Buldan, AKP’nin seçim bildirgesindeki vaatleri için “16 yıldır neredeydiniz? 16 yıldır bu toplumun inancını yok saydınız, görmezden geldiniz. Şimdi Alevilerden oy almaya çalışıyorsunuz” diye konuştu.

“HDP’nin zenginliği yarına bakışıdır”

AKP’ye seslenen Buldan, “Alevi toplumunun hakkını, Kürt halkının özgürlük hakkını, kadınların eşitlik ve özgürlük hakkını tanıyacaksınız. Bunu siz yapmayacaksınız, bunu AKP gittikten sonra bizler yapacağız, Aleviler, Kürtler, kadınlar ve gençler yapacak. Yeter ki birbirimize güvenelim, inanalım ve bu yolu birlikte yürüyelim” diye kaydetti.

Buldan konuşmasına şöyle devam etti: “Eğer biz bu fırsatı da kaçırırsak bundan sonraki süreç bu yaşananların kat be kat üstünde olacaktır, bunun için hepimizin üstüne düşen görev ve sorumluluk bu halkın eşitlik ve özgürlük mücadelesinde aynı safta buluşmak ve aynı yolda yürümektir.”

Son olarak HDP’nin adaylarının HDP’nin zenginliğini, renkliliğini ve farklılığını ortaya koyduğunu belirten Buldan, bu renkliliğin yarına bakış açıları olduğunu belirtti.

Partizan’ın da katıldığı ziyaret, HDP’nin milletvekili adaylarının konuşmaları ile sona erdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu