GüncelManşet

HDP milletvekilleri “Bizi, ancak halkımız sorgulayabilir”

H. Merkezi: Şırnak, Hakkari, Diyarbakır, Van ve Bingöl Cumhuriyet savcılıklarının talimatı üzerine e gözaltına alınan HDP’li milletvekillerinin işlemleri sürüyor. Leyla Birlik’in gözaltına alınırken; Demirtaş, Savcılık’ta ortak ifadelerini verdi ve “Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmenlerim siyaseten sorgulayabilir” dedi.

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Savcılık’taki ifadesinde ortak bir açıklama yaptığı belirtilirken, ifadesinde “Bizler seçilmiş halk temsilcileriyiz. Şahsımızı değil bizi seçen seçmen kitlelerini temsil ederiz. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem asla mümkün değildir. Sizden hiçbir talebim ve beklentim yoktur. Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmenlerim siyaseten sorgulayabilir” dediği belirtildi.

 

Leyla Birlik darp edildi

Savcılık ifadesinin ardından Demirtaş tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. HDP milletvekilleri Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan’ın Şırnak Savcılığındaki ifade işlemleri de avukatsız tamamlandı, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiler. Birlik’in gözaltına alınması esnasında darp edildiği öğrenildi.

Ferhat Encü ie henüz adliyeye getirilmezken Figen Yüksedağ, Gülser Yıldırım ve Sırrı Süreyya Önder’in işlemleri sürerken, Amed Adliyesi’ne mahkeme işlemlerini takip etmek üzere gelen avukatlara polis saldırdı. Polis avukatlara, yumruk ve tekmelerle saldırdı. Adliyenin her katında polis yığınağı var.

HDP Amed Milletvekilli Ziya Pir, savcılık sorgusu ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi, mahkeme, adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu