GüncelManşet

“Boyun eğmiyoruz gözaltılar serbest bırakılsın”

İstanbul: 27 Ekim tarihinden bu yana gözaltında olan Özgür Gelecek muhabirleri ile YDG okurları için bugün İHD’de bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

“OHAL’de boyun eğmiyoruz. Özgür Gelecek muhabirleri ile YDG okurları serbest bırakılsın” yazılı pankart asılırken açıklamaya 8 gündür gözaltında olan Özgür Gelecek Dersim Muhabiri Sinem Özkan’ın Annesi İlker Özkan Üzülmez de katıldı.

Basın toplantısında ilk olarak sözü YDG adına Fırat Öztürk aldı.

Öztürk, kısaca sürece değinerek, OHAL ile birlikte başta Kürt halkına dönük saldırıların her geçen gün arttığına dikkat çekti. Öztürk tüm muhalif kesimlere dönük saldırılardan YDG olarak payları daha önce aldıkları gibi bugünde almaya devam ettikleri, okurlarına dönük gözaltının bu çerçevede değerlendirdiklerini belirtti. Günlerdir gözaltında olan okurlarının OHAL uygulamaları ile birlikte YDG’nin çalışmalarından bağımsız olmadığının altını çizen Öztürk, bu baskılarının kendilerini yıldıramayacağını ekleyerek açıklamasına son verdi.

Ardından Özgür Gelecek Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren Aslan Özgür Gelecek Gazetesi adına söz alarak, muhabirlerinin gözaltında olmasının basına yönelik saldırıların bir parçası olduğunu dile getirdi.

“Özgür Gelecek Gazetesine dönük saldırılar basına yönelik saldırı bir parçasıdır”

Ceren, amacın muhalif her sözün kesilmesi susturulması olduğunu, bunun için ise radyo ve TV’lerden sonra Jinha ve DİHA’nın kapatılması ile devam edilerek özgür basının sesinin susturulmaya çalışıldığını belirtti. Muhabirlerinin gözaltına alınma sürecine değinen Ceren, Özgür Gelecek muhabirlerinin bu şekilde gözaltına alınması ve 8 gündür gözaltına tutulmasının OHAL’de basına yönelik saldırıların bir parçası olarak değerlendirdiklerini vurguladı.

Ceren, Dersim muhabirleri Sinem Özkan ile İstanbul muhabirleri Togay Okay’ın 8 gündür gözaltında olduğunu, 5. Günden sonra sadece avukatları ile görüştürülen 4 kişinin ne kadar gözaltında kalacağına dair bilgi verilmediği sözlerine ekledi.

Ceren her koşul altında gerçekleri yazmaya devam edeceklerinin altını çizerken, muhabirleri Sinem Özkan ve Togay Okay’ın YDG okuru Metin Özken ile YDK aktivisti Elif Kaya’nın serbest bırakılmasını istedi.

Ceren’in ardından Sinem Özkan’ın annesi İlker Özkan Üzülmez söz aldı. İlker, kızlarının gözaltına alındığını duyduğunu 27 Ekim tarihinden bu yana görüşmeye çalıştıkları, önce eşinin 3 gün boyunca görüşmek için uğraştığını ancak izin verilmediğini belirtti.

İlker, eşinin memlekete döndükten sonra, kendisinin kızı için işinden istifa ederek geldiğini, günlerdir görüşmek için girişimde bulunduğunu ancak hiçbir şekilde OHAL gerekçe gösterilerek izin verilmediği belirtti.

İlker, Sinem ve arkadaşlarının 8 gündür gözaltında olduklarını ve açlık grevinde oldukları için sağlıklarından endişe ettiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından YDG ve Özgür Gelecek Gazetesi adına Volkan Atmaca basın açıklamasını okudu.

Atmaca yaşana süreci kısaca özetlerken, “Kürt halkının yüksek oylarla kazandığı belediyelere kayyum atayan AKP, Amed Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile beraber KJA dönem sözcüsü Ayla Akat Ata’yı tutukladı. Dün akşam saatlerinden itibaren de yeni bir saldırı dalgası ile Kürt ulusunun özgürlük mücadelesine duydukları nefreti, HDP’nin Eş Genel başkanları ve milletvekillerini tutuklayarak ortaya serdiler” şeklindeki sözleri ile güncel saldırılara vurgu yaptı.

“Saldırılara Göğüs gelmeye devam edeceğiz”

Atmaca, OHAL keyfiyetinin yaşandığı saldırılardan biri de 27 Ekim günü Özgür Gelecek gazetesi muhabirleri ve YDG’lilere dönük gerçekleştiğini dile getirdi. Atmaca, YDG okuru Elif Kaya ve Özgür Gelecek Dersim muhabiri Sinem Özkan’ın yolculuk ettikleri metrobüsün önü Çağlayan civarında kesilerek karga tulumba gözaltına alındıklarını, aynı gün yolda yürürken YDG okuru Metin Özken ve Özgür Gelecek İstanbul muhabiri Togay Okay gözaltına alındığını sözlerine ekledi.

Atmaca,  sözlerini şu şekilde tamamladı; “Daha önce ki saldırıları nasıl göğüslediysek, gerçekleştirilen bu saldırıyı da aynı şekilde bertaraf edeceğiz. OHAL’e boyun eğmeden tüm saldırılara karşı ortak mücadeleyi yükseltmeye, gerçekleri yazmaya devam edeceğiz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu