Emek

Her yer Feniş her yer direniş

İstanbul: Feniş Alüminyum işçileri Çelik- İş Sendikası öncülüğünde bugün Galatasaray Meydanı’nda kitlesel bir açıklama gerçekleştirdi.

30 yıldır Çelik-İş’in örgütlü olduğu Feniş Alüminyum fabrikasında işçilerden 11 Eylül’de 420 işçinin 20 Eylülde ise 100 işçi çıkarıldı. Feniş Alüminyumun patronu işten çıkardığı işçilere ücret, kıdem ve ihbar tazminatları ödemedi. İşçilerin alınteriyle zengin olan Feniş Alüminyum patronundan haklarını almak için işçiler 14 gün önce fabrikayı işgal ettiler ve direnişe başladılar.

Galatasaray Meydanı’nda Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç işçiler adına açıklama yaptı. Koç açıklamada, “Sermayedarların en ufak sıkıntısında sorunlarını çözmekte olan sistemin iş emekçilere gelince kör, sağır ve dilsizi oynamasını kabul etmiyoruz. İşverenlerin vergi ve sigorta borçlarına af getirenlerin, bankalardan fütursuzca kredi kullanmalarının önünü açanların bize verecekleri hesabı var. Fabrikamız kapatıldı, bizler açlıkla, yoksullukla mücadele ederken, işveren rahat içinde yaşıyor ve sistem kendisini koruyor.” ifadelerine yer verdi. İşçiler eylem süresince sık sık  “İşçiler burada hırsızlar nerede”, “İşçilere değil hırsızlara barikat”, “Her yer Feniş her yer direniş” sloganı attılar.

Taksim Galatasaray Lisesi önünde yapılan eylemde Taksim Meydan’a yürümek isteyen işçilere kolluk güçleri, çevik kuvvet ve TOMA’yla barikat kurarak izin vermedi. İşçilerin ısrar etmesinin üzerine araya giren Çelik-İş yöneticileri işçileri oturma eylemi yapma noktasında anlaşmaya vardı. Oturma eyleminde işçilerin öfkesi ve haklarını alma isteği Çelik-İş sendikasını yöneticilerini zor duruma soktu. Şerafettin Koç’un eylemin sonlandırıldığını söylemesi üzerine işçiler geldiklere araçlara binerek Taksim’den ayrıldılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu