Güncel

Hozat’ta devlet fişlendi

Ta Osmanlıdan günümüze, Dersim’i de, Osmanlıyı da, TC devletini de tanıyoruz. Devletin Dersim’e olan özel ilgisini de biliyoruz. Bu yüzden 1938 katliamına, faili meçhul cinayetlere, köy yakmalarına, ajan işbirlikçi ağı oluşturma, gençliği uyuşturma çabalarına, hatta hatta barajlarla Dersim’in boğulmak istenmesine dahi şaşırmadığımız gibi Hozat’ta yüzlerce insanın, 7’den 70’e herkesin fişlenmesine de şaşırmıyoruz. Aslında TC devleti bu pratiğiyle Dersim halkının gözünde kendisini bir kez daha fişlemiş oldu.

Alışık olduğumuz ve hiçte şaşırmadığımız fişlemede yer alan bilgiler, fişleyenlerin dikkatini çeken şeyler ise oldukça ilginç üstelik bunu hemen hemen tüm Hozat  halkı açısından düşününce durumun vahameti de gözler önüne seriliyor.

Göz rengi, boy, kilo…

Fişlenen kişiler içerisinde 77 yaşındaki insanların dahi olmasının aymazlığı biryana fişlenen, “hakkında dosya hazırlanan” kişilerin, ev adresi telefonu, iş adresi telefonu, kimlerle görüştüğü, göz rengi, boyu, kilosu, kişisel zaafları ve hangi örgüte sempati duyduğu vs. vs. bilgiler yer alıyor. Üstelik fotoğrafları da mevcut.

Kamu görevlilerinden işçilere, kadınlara öğrencilere, belediye başkanına bir çok kişi fişlenmiş durumda. Fişlenenlerin başında ise Hozat belediye başkanı Cevdet Konak geliyor.

Cevdet Konakta Fişlenmiş

Hozat Jandarma Komutanlığı ve Hozat İlçe Emniyet Amirliği tarafından hazırlandığı söylenen ve bir kopyasının kaymakamlıkta olduğunu öğrendiğimiz fişleme dosyalarında, TKP/ML-TİKKO sempatizanı olarak değerlendirilen Hozat belediye başkanı Cevdet Konak için yazılanlar şöyle; “Cevdet Konak, 2004 yerel seçimlerinde bağımsız aday olarak Hozat Belediye Başkanı seçilmiştir. Karaballı Aşiretine mensup olup Karaballı Aşireti 1937-38 dersim isyanına katılarak devlet otoritesine karşı gelmiştir. Aşiret TKP/ML- TİKKO terör örgütü sempatizanıdır. Cevdet Konak hakkında 25.08.1994 tarihinde Tunceli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından devrimci sol terör amaçlı gizli örgüt kurmak suçundan hakkında yasal işlem yapılmıştır. 20 mart 2005 günü PTT binası ve Remar market önüne Hozat Belediye görevlileri tarafından ‘Halkımın barış ve kardeşliğin sembolü olan newroz bayramını kutluyorum. Hozat Belediye Başkanı’ ibareli bez afişler ile ilgili olarak Cevdet Konak hakkında yasal işlem yapılmak üzere İçişleri Bakanlığı’na yazı yazılmıştır. 2007 yılı milletvekili genel seçimleri dolayısıyla DTP milletvekili adayı Şerafettin Halis’in Tunceli merkezinde açılan seçim bürosunda Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak’ın yaptığı konuşmada ‘Bağımsız Kürdistan’ ibaresi ile ilgili olarak gözaltına alınıp Tunceli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edilmiş, hakkında hazırlanan tahkikat evrakları ile Tunceli C. Başsavcılığına intikal ettirilmiş, ilk sorgusuna müteakip serbest kalmıştır.

Cevdet Konak Özellikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla belediye tarafından halkın sempatisini kazanmak için ilçede konser düzenler, ilçede yapılan tüm etkinliklere katılır. Devletin kurumlarına karşı mesafelidir, TKP/ML-TİKKO sempatizanıdır. DTP İlçe Başkanı Deniz Yıldırım ile belediye binasında sık sık Özel görüşmeler yapar, ayrıca ilçede terör örgütlerine yakınlığı ile bilinen şahıslar ile belediye binasında toplantılar düzenler. 2009 yılı mart ayında yapılacak olan belediye başkanlığı seçimleri ile ilgili olarak aynı şahıslar ve Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği üyelerinin katılımı ile 26.12.2008 günü değerlendirme toplantısı yapmıştır. İstanbul ilinde su ve cola dağıtım şirketi vardır. Sık sık İstanbul iline gider. Dikkat edilmesi gereken bir şahıstır.

Cevdet Konak Dersim halkı tarafından sevilen, devrimci demokrat birisidir, bugün yaptığı etkinliklerden, devrimci demokrat kimliğinden, Kürt halkı ve kavgasıyla ilgilenmesinden dolayı fişlenmesi aslında TC devletinin, devrimci demokrat kişi ve kurumlardan ne kadar korktuğunun belgesi ve ülkemizde yükselen devrim ve demokrasi mücadelesine tahammülsüzlüğündendir.

Her ne kadar ileri demokrasi naraları atılsa da avukatlardan, gazetecilere, öğrencilere, milletvekillerine kadar yüzlerce, binlerce tutsağın olması “ileri demokrasiden” ne anladıklarını, gösteriyor.

Cevdet Konak’ın kullandığı “Bağımsız Kürdistan” kavramı değil bu “düşün” gerçekleşmesidir asıl onları korkutan, düzenlenen 8 Mart etkinliği değil yükselen kadın mücadelesidir asıl korktukları ve elbette 40 yıldır dersim dağlarında savaşan partizanlardır korkularının sebebi. İşte saldırıları da bundandır.

Gereken yapılacakmış

“Devletin Dersim’de fişlenmesinin” ardından Emniyet Müdürlüğünden gelen açıklama ise yaşanan hukuksuzluğun, aymazlığın akıbeti hakkında bilgi veriyor. Emniyet müdürünün açıklamasına göre gereken yapılacakmış, bunu yapanlar cezalandırılacakmış, konuyu araştırması için kaymakamlıktan müfettiş istenmiş. Bir kopyasının kaymakamlıkla bulunması, hatta kaymakamlık emri ile yapıldığı söylenirken Gerekenin yapılacağının ne olduğu da belli oluyor.

(bir Özgür Gelecek okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu