Manşet

Tutsaklar Açlık Grevini Bitirdi!

H.Merkezi: 12 Eylül günü PKK  ve  PAJK dava tutsaklarının başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi sona erdi.

12 Eylül’den sonra ekipler halinde parça parça direnişe katılanlarla birlikte 10 bini aşkın tutsağın sürdürdüğü direnişin 67. gününde PKK lideri Abdullah Öcalan’dan çağrı geldi.

Kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşen Abdullah Öcalan  ‘Açlık grevine girenler dışarıdakilerin yapması gereken işi ve sorumluluğu kendi üzerlerine almışlardır. Dışarıdakiler, kendi görev ve sorumluluklarını zaten zor şartlarda olan, hasta olan, dört duvar arasındaki tutsaklara yüklemesinler. Açlık grevi eylem tarzı olarak genel itibariyle doğru bulmamakla birlikte, açlık grevleri yapılacaksa bile içeridekilerin değil dışarısının yapması gerekir. Açlık grevi eylemi çok anlamlıdır. Bu eylem yerini bulmuş ve amacına ulaşmıştır. Hiçbir tereddütte kalmadan, bir an önce açlık grevine son versinler…” çağrısı yaptı.

Öcalan’ın bu çağrısının ardından tutsakların sözcüsü Deniz Kaya tarafından kamuoyuna dönük bir açıklama yapıldı. Açlık grevini bitirdiklerini duyuran Deniz Kaya  “Önderliğimizin yaptığı ‘bu eylem yerini bulmuş ve amacına ulaşmıştır. Hiçbir tereddütte kalmadan, bir an önce açlık grevine son versinler‘ çağrısını esas alıyor ve 18 Kasım 2012 tarihinden itibaren eylemimizi sonlandırıyoruz. Önümüzdeki süreç içinde Önderliğimize gösterilecek yaklaşım ve müzakere sürecinin somutluk kazanması takipçisi olacağımız temel konulardır” dedi. Deniz Kaya, 14 Temmuz direniş ruhunu 12 Eylül’de başlatmış oldukları eylemle yeniden yaşattıklarına vurgu yaparak eylemin Kemal Pir’lerin “yaşamı uğruna ölecek kadar seviyoruz” felsefesine uygun bir biçimde, fedaice görkemli bir direniş olarak tarihin kaydına not düştüğünü söyledi. Kaya, “… Kürt halkının ve demokratik kamuoyunun eylemimiz süresince ortaya koyduğu direnişi selamlıyor ve direnişimize büyük moral ve güç kattıklarını belirtmek istiyoruz. Milyonların, on binlerin direnişi ile bütünleşmiş olması an itibarı ile devletin şiddete dayalı çözüm sürecini anlamsızlaştırmıştır. Halkımıza ve demokratik kamuoyuna bu anlamda teşekkür ediyoruz.

Kamuoyunun da bildiği gibi Önderliğimizin yaptığı, ‘Bu eylem yerini bulmuş ve amacına ulaşmıştır. Hiçbir tereddütte kalmadan, bir an önce açlık grevine son versinler’ çağrısını esas alıyor ve 18 Kasım 2012 tarihinden itibaren eylemimizi sonlandırıyoruz. Önümüzdeki süreç içinde Önderliğimize gösterilecek yaklaşım ve müzakere sürecinin somutluk kazanması takipçisi olacağımız temel konulardır” dedi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu