Güncel

“Şiddet ve kıyım endüstrisine alet olmayalım!”

H. Merkezi: Diren Vegan bayramın ilk günü (15 Nisan) Kadıköy Boğa heykelinde Kurban Bayramı’ndaki hayvan kesimlerini ve hayvan sömürüsünü protesto etti.

Kesilen hayvana iyi bak, o her gün tabağında” pankartını taşıyan Diren Vegan üyeleri, Barış Manço’nun “Bugün bayram, erken kalkın çocuklar” şarkısını “Bugün bayram, vegan olun çocuklar” şeklinde uyarladılar.

Ağaca, hayvana, yeryüzüne özgürlük“, “Karnist Simit ye, Şiddetsiz Yaşa”, “Devlet, Sistem, Erkek, Şiddet Mezbahalardan Yükseliyor” sloganlarını da atan aktivistler adına açıklamayı Gülce Özen Gürkan yaptı.

 

“Hayvanların öldürülmesine karşıyız”

Gürkan, Kurban Bayramı’nı herkesle beraber kutladıklarını ancak hayvanların öldürülmesine karşı olduklarını söyledi.

Bu kıyım düzeninin sorumlusu hayvancılık endüstrisi ise, düzenin devamını sorumlusu da bizleriz. Adına hayvansal ürün dediğimiz ve gönül rahatlığıyla tükettiğimiz hiçbir şey bizim değil. Parasını versek de bizim değil, çünkü hiçbir beden satılık değil, başkasının mülkü değil” diyen Gürkan, “Veganlık sağlıklı, tutarlı, şiddetsiz ve huzurlu bir yaşam biçimidir ve özgürleşmenin olmazsa olmazıdır. Vegan bir yaşam biçimi sürdürmek ve böylece bu düzene dâhil olmamak, hayatımızı bu şiddet ve kıyım endüstrine alet etmemek elimizde” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu