Dünya

Şili’de öğrenciler paralı eğitime karşı yürüdü

H. Merkezi: Şili’de öğrenciler, yüksek öğrenim kredisi borçlarına ve paralı eğitime karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

4 Eylül Pazar günü başkent Santiago’da “Okuduğu için borçlandı” pankartı arkasında yürüyen Şili Üniversite Öğrencileri Ulusal Konfederasyonu (Confech) yüksek öğrenim bedellerine dikkat çekmek için hükümetin öğrenim kredisi sistemini kaldırması talebi ile yürüdü.

Gösterilerin hedefinde yoksul öğrencileri devlet garantörlüğünde özel bankalardan kredi almaya zorlayan Devlet Garantili Kredi Sistemi (CAE) vardı. Ülkedeki öğrenci hareketi paralı eğitime karşı uzun zamandır mücadele veriyor. Confech Başkanı Patricio Medina paralı eğitime alternatif olarak üniversite işçi örgütleriyle beraber farklı öneriler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Pazar günkü yürüyüş, kampüs işgal eylemine katılan 3 öğrencinin okuldan atılması, 22’sinin ise uzaklaştırılması üzerine öğrencilerin Alberto Hurtado Ünivesitesi dekanının ofisini basmasının ardından gerçekleşti. Confech liderlerinden Gustavo Orellana, 25 öğrencinin aldığı cezanın öğrenci hareketinin suçlulaştırılması politikasının bir parçası olduğunu vurguladı.

2011 yılında ateşlenen öğrenci protestoları 2015’te Başkan Michelle Bachelet’i parasız üniversite eğitimi planına “evet” demek zorunda bırakmıştı. Bu plan, 1981’de Augusto Pinochet askeri rejimi döneminde getirilen paralı eğitimin kaldırılması yönünde tarihi bir adım olarak nitelendirilmişti. Ne var ki verilen sözler tutulmadı ve hükümetin verdiği sözlerde geciktiğini gören öğrenciler direnişi yükselttiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu