Güncel

Kadın tutsaklardan Newroz, 1 Mayıs ve 6 Mayıs eylemleri

Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishane’de bulunan kadın tutsaklar, 21 Mart, 1 Mayıs ve 6 Mayıs’ta etkinlikler düzenlediler. Newroz’da kutlama yapan kadın tutsaklar 1 Mayıs ve 6 Mayıs’ta düzenledikleri etkinliklerde devrim şehitlerini andılar.

Riha: Siyasi tutsak kadınlar Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishane’de bir dizi etkinlik düzenlediler. 21 Mart, 1 Mayıs ve 6 Mayıs’ta düzenlenen etkinliklerde Efrin işgali kınandı, devrim şehitleri anıldı.

 

Tutsaklar Newroz ateşini yaktı

Siyasi tutsaklar 21 Mart günü gerçekleştirdikleri Newroz etkinliği ile Efrin’e yönelik TC ve emperyalist devletlerin işgalci politiklarını kınadı. Newroz ateşinin isyan ruhu ile tüm dünyayı yangına çevireceği belirtilen etkinlikte, Efrin’de düşen ve dövüşenlere selam gönderildi.

Tutsak Partizanlar, SMF’li ve yurtsever tutsakların ortak gerçekleştirdikleri etkinlikte atılan sloganlar Efrin işgalini protesto üzerine oldu.Efrin şehitlerinin de anıldığı etkinlikte sloganların ardından tutsaklar halaya durdu ve gün boyunca tiyatro, koro, oyunlar gibi etkinliklerle Newroz programı gerçekleştirildi. Newroz ateşi  yakarak üzerinden atlayan tutsaklar etkinliklerini marşlar, türkülerle halaylarla sonlandırdı.

 

İşçi ve emekçilerin kavga gününde etkinlik

İşçi ve emekçilerin mücadele, dayanışma ve kavga günü olan 1 Mayıs’ta tutsak kadınlar sabah saatlerinde saygı duruşu ve sloganlarla başladıkları etkinlikte “Yaşasın  1 Mayıs, bijî Yek Gulan”, “Yaşasın devrimci dayanışma” ve “Jin jiyan azadi” sloganları haykırıldı.

Yapılan açıklamalarda, 1 Mayıs’ın tarihçesine ve bugün ülke ve dünya konjonktürü içerisinde devrimci mücadeledeki önemine değinilerek, 77 kanlı 1 Mayıs’ta yaşamını yitirenler anıldı. Etkkinlik öğleye kadar süren tiyatro, folklor ve koro gösterileriyle sonlandırıldı.

 

Denizler’den Aliboğazı’na “Ölümsüzleşenlerimiz yaşıyor, mücadele sürüyor”

Kadın tutsakların bir diğer etkinliği de 6 Mayıs’ta oldu. Etkinlikte; Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenler, 6 Mayıs 1972’de idam edilen devrimci önderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan; 6 Mayıs 2016’da Dersim-Geyiksuyu’nda şehit düşen halk savaşçıları Haydar Arğal ile Murat Tekgöz ve 23 Nisan günü Dersim-Aliboğazı’nda şehit düşen devrimciler Gül Kaya ile Hasret Tanrıverdi’yi andılar.

Öğle saatlerinde havalandırmada başlayan anma, saygı duruşunun ardından “Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı”, “Nergiz Çiğdem yaşıyor, kavga sürüyor”, “Geyiksuyu şehitleri ölümsüzdür”, “Yusuf Hüseyin Deniz, sürüyor sürecek mücadelemiz” sloganları ile devam etti. Yapılan konuşmalarda katliamcı TC Devletinin 1938’den bu yana 6 Mayıs tarihlerinde  faşist yüzünü sistematik bir şekilde gösterdiği açıklanarak, o günlerden bizlere kalan mirasın yılmaz koruyucuları olunacağının sözü verildi.

23 Nisan günü ölümsüzleşen Gül Kaya ve Hasret Tanrıverdi’nin mücadelelerinin anlatıldığı konuşmalarda onların kadın mücadelesinden boşalan mevzilerinin de koruyucuları olunacağı söylendi. Açıklamaların ardından Şarkışla türküsü ve Hasret ile Gül’ün sevdiği ezgiler Buğday Tanesi ve Maviye Sevdalı Yüreğimiz hep birlikte söylendi. Anma ezgilerle sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu