Güncel

“Kamera sistemi kabul edilemez”

İstanbul: Bugün (28 Eylül) Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen TKMP bileşenleri, son 3 ayda hapishanelerde yaşanan hak gaspları raporunu açıkladı. TKMP, yaptığı açıklamada “İşkence devlet politikasıdır. Ve kamera sistemi de bir işkence politikasıdır” dedi.

Hapishanelerde yaşanan hak gasplarına ilişkin hazırlanan, Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsayan hak ihlalleri raporu bugün yapılan bir eylemle açıklandı. Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP), “Hapishanelerde tecrit işkencesine son! Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!” pankartı açarak bir eylem gerçekleştirdi.

 

“Kamera sistemi kabul edilemez”

Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Tecrit işkencesine son”, “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” vb. sloganlar atan TKMP bileşenleri adına açıklamayı Canan Baki okudu.

Hapishanelerde tutsaklara yönelik sistematik işkencenin “demokrasi paketleri” ile artırıldığına vurgu yapan Baki, “Hapishanelerde işkence var. Hapishanelerde baskı ve zulüm var. Hapishanelerde taciz var. Hapishanelerde ölüm var” dedi.

Hapishanelerde hücrelere ve havalandırmaya kurulmak istenen kamera sisteminin tutsaklara yönelik bir kabul edilemez bir saldırı olduğuna değinen Baki; Adalet Bakanlığı’nın bu uygulamayı “Böylelikle gardiyanlar işkence yapamayacak” şeklinde savunmasının da gerçekçi olmadığını vurguladı.

 

“Ölümlerden AKP sorumludur”

Hapishanelerde 142’si ağır olmak üzer 450’ye yakın hasta tutsak olduğunu hatırlatan Baki, tüm bu ihlallerden, saldırılardan AKP hükümetinin, Adalet Bakanlığı’nın, Ceza ve Tevkif Evleri ve tüm hapishane idarelerinin sorumlu olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından 3 aylık hak ihlalleri raporu basın emekçilerine sunuldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu